Japonya, 20.000 tonluk iki füze savunma savaş gemisi inşa edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya, 20.000 tonluk iki füze savunma savaş gemisi inşa edecek

Abone Ol 

Japonya Savunma Bakanlığı, Japon envanterindeki en büyük savaş gemileri arasında yer alacak bir çift balistik füze savunma gemisi inşa etmeyi planladıklarını açıkladı.

Savunma Bakanlığı, iki adet Aegis BMD gemisinin tasarım giderlerini ve motorlarının, Japonya’nın FY23 bütçe talebinin bir parçası olarak hayata geçirilmesi için talepte bulundu. Japonya Savunma Bakanlığı bu talep ile birlikte, gelecek mali yıl için 38,4 milyar dolarlık 2022 maliye bütçesine, 39,7 milyar dolarlık ek harcama talep etmiş oldu. 

İki adet Aegis muhripinin 690 fit uzunluğunda, yaklaşık 130 fit uzunluğunda ve yaklaşık 20.000 ton deplasmana sahip olması bekleniyor. Bu özelliklerde iki Aegis gemisinin Japonya’nın işleteceği en büyük ve en ağır gemilerden biri yapacak.

Bakanlık tarafından verilen bilgilere göre gemiler, Japonya çevresindeki istasyonlarda uzun konuşlandırmalara olanak sağlamak için geliştirilecek ve 110 kişilik bir mürettebata sahip olacak.

USNI News, Savunma Bakanlığı’nın muhtemelen ilk geminin 2027’de, ikinci geminin ise 2028’de hizmete girmesi gerektiğini açıkladı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close