İyon Motorlar Uzay Aracını Merkür'e İtiyor: Hedef Gezegenler Arası Yolculuk - M5 Dergi
DünyaÖne ÇıkanSavunma Haberleri

İyon Motorlar Uzay Aracını Merkür’e İtiyor: Hedef Gezegenler Arası Yolculuk

Abone Ol 

QinetiQ firması tarafından üretilen İyon İticiler, Merkür hakkında daha fazla bilgi toplamak için yedi yıllık yolculuklarında Orbiter ve Merkür Manyetosferik’lere itici güç sağlayacak.

İngiliz Defence News’de yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

QinetiQ firması SEPS’in şimdiye kadarki en güçlü ve yüksek performanslı elektrikli itiş sistemi olduğunu açıkladı.

Süper verimli olarak nitelendirilen T6 iticileri, Ksenon gazından yüklü parçacıklarla enerji üretmek için güneş panelleri taşıyor ve üretilen elektriği kullanarak uzay aracının minimum yakıt tüketimiyle maksimum hıza ulaşmasını sağlıyor.

Bu iticiler, iş yükünü paylaşmak için çiftler halinde çalışıyor ve gezegenler arası seyahat için kullanılacak.

BepiColombo uzay aracında kullanılan Ariane 5 geçtiğimiz aylarda Dünya’dan ayrıldı ve motorlar ilk kez uzayda çalıştırıldı

QinetiQ Sistem Mühendisi olan Peter Randall;

“Merkür misyonuna güç veren SEPS sisteminin geliştirilmesi, İngiliz mühendisliğinin Avrupa ve ABD’den ortaklarla işbirliği içinde neler başarabileceğinin mükemmel bir örneğidir. Birlikte uzayda seyahat etme şeklimizi değiştirdik.

Dört iticinin de fırlatmadan sağ çıktığını ve uçuşta mükemmel şekilde çalıştığını, beklentiler dahilinde iyi performans gösterdiğini ve önemli işlerine başlamaya hazır olduğunu söylemekten memnuniyet duyuyoruz. ” açıklamasında bulundu.

Yüksek teknoloji ürünü olan sistem; şimdiye kadarki en iddialı görevlerden birine büyük katkı sağlayan tarihi bir uzay mühendisliği başarısı olarak görülüyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close