İtalya'dan dört adet SAMP/T yeni nesil hava savunma sistemi siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İtalya’dan dört adet SAMP/T yeni nesil hava savunma sistemi siparişi

Abone Ol 

Avrupa Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı, kıta genelindeki silahlı kuvvetlerin füze savunma sistemlerini güçlendirme hedefi doğrultusunda, İtalyan Ordusu için dört adet SAMP/T NG hava savunma sistemi teslimatı için sözleşme imzaladığını açıkladı.

Avrupa Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, sözleşmede 4 adet SAMP/T NG hava savunma sistemi dışında, İtalya ordusu ve donanması için yükseltilmiş Aster hava savunma füzelerinin de bulunduğu belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Avrupa ülkeleri arasında hava savunmasını güçlendirmek ve Ukrayna’ya hibe edilen sistemleri telafi etmek için aciliyet yarattı.

Avrupa kıası genelinde şu anda, SAMP/T ve IRIS-T’ye ek olarak, NASAMS ve Patriot sistemleri bulunuyor.

SAMP/T NG hava savunma sistemi, 350 kilometreden fazla tespit menziline, 150 kilometreden fazla önleme menziline sahiptir ve aynı anda birden fazla hedefi vurabilir.

Sistem, 4.9 metre uzunluğunda, Mach 4.5’e ulaşabilen ve yüksek G manevraları yapabilen 450 kg iki aşamalı bir önleme füzesi olan MBDA’nın Aster füzesini kullanmaktadır.

Üreticilere göre eksiksiz bir SAMP/T NG sistemi 360 derecelik kapsama alanı sağlayan bir radar, bir komuta ve kontrol modülü ve her biri sekiz Aster 30 füzesi ile donatılmış altı adede kadar fırlatıcı içerir ve bir batarya tipik olarak 20 mürettebat gerektirir. Her fırlatıcı sekiz füzesini yaklaşık 10 saniye içinde ateşleyebilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close