İtalya, Ukrayna'ya radar ve hava savunma sistemleri göndermeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İtalya, Ukrayna’ya radar ve hava savunma sistemleri göndermeye hazırlanıyor

Abone Ol 

İtalya, Fransa ile birlikte modern SAMP-T uçaksavar füze sistemlerini Ukrayna’ya devretmeyi planlıyor.

İtalyan gazetesi La Repubblica tarafından verilen bilgilere göre İtalya ve Fransa ortak üretimleri olan SAMP/T hava savunma sisteminin Ukrayna’ya tedariki konusunda anlaşmaya vardı.

La Repubblica’ya göre İtalya ayrıca, hizmet dışı bırakılan, ancak hala uçakları ve insansız hava araçlarını vurabilen Spada/Aspide yer tabanlı uçaksavar füze sistemlerini de Ukrayna’ya devredebilir.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İtalya’nın da üretimini yaptığı SAMP/T hava savunma sistemine olan ihtiyacını bir İtalyan gazetesiyle yaptığı röportajda dile getirmişti.

Rusya’nın hava saldırılarını artırmasının ardından Zelenskiy ve Batılı ülkeler, Ukrayna’nın hava savunma sistemleri ihtiyacına dikkat çekmişti.

SAMP-T

SAMP-T SAM, büyük saldırılara karşı hava koruması sağlamak üzere tasarlanmıştır.

SAMP/T sistemi şunları içerir:

  • Thompson-CSF ARABEL çok işlevli radar;
  • Hava durumu ile ilgili tüm bilgileri gerçek zamanlı olarak işleyen kontrol sistemlerini ve görüntüleme sistemi konsollarını barındıran FCU (Yangın Kontrol Ünitesi);
  • Aster-30 füzeleri;
  • Astra/Iveco veya Renault-TRM-10000 (tekerlek formülü 8×8) TEL, nakliye konteynırlarında 8 savaşa hazır füze için fırlatma modülleri
    Aster-30 uçaksavar füzesine, 510 kg’lık bir fırlatma ağırlığına, 20 kg’lık bir savaş başlığı ağırlığına ve 1400 m/s’ye kadar maksimum uçuş hızına sahiptir.

    Bu özellikler, SAMP/T sisteminin düşman uçaklarını 3km ila 100km aralığında ve balistik füzeleri 3km ila 25km aralığında, 25 km irtifaya kadar imha etmesine olanak tanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close