İtalya, Ukrayna'ya hava savunma sistemi göndermeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İtalya, Ukrayna’ya hava savunma sistemi göndermeye hazırlanıyor

Abone Ol 

La Repubblica’nın haberine göre İtalyan hükümeti Ukrayna için orta menzilli hava savunma sistemi SAMP/T’yi de içeren yeni bir askeri yardım programı hazırlıyor.

İtalyan gazetesi, İtalya’nın teslim etmeyi planladığı hava savunma sisteminin Slovakya’da konuşlandırıldığını belirtti.

Mart ayında Slovakya Başbakanı Robert Fico, Roma’nın sistemi ülkesinden çekmeye karar verdiğini belirtmiş ancak bunun nedenlerini açıklamamıştı.

La Repubblica ayrıca, askeri yardım programının taşınabilir Amerikan yapımı Stinger hava savunma sistemlerini de içereceğini yazdı.

Gazete, paketin 13 Haziran’da İtalya’da başlayacak olan G7 zirvesinde sunulmasının beklendiğini bildirdi.

İtalya’nın elinde sadece beş adet SAMP/T bataryası bulunuyor ve geçen yıl Fransa ile işbirliği içinde Ukrayna’ya bir sistem sağlamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı’na göre ise bu sistem imha edildi.

Fransız Eurosam şirketi tarafından geliştirilen hava savunma sistemi, orijinal olarak askeri gemiler için geliştirilen ve 120 kilometreye kadar menzile sahip radar güdümlü Aster-30 önleyicilerle donatılmıştır. Sistem THALES firmasının 100 kilometre menzilli çok işlevli ARABEL atış kontrol radarını kullanmaktadır.

Kiev, Rus insansız hava aracı ve füze saldırılarındaki artışa karşılık Ukrayna hava savunmasını güçlendirmek için aylardır daha fazla hava savunma sistemi talep ediyordu. Geçtiğimiz ay Almanya Ukrayna’ya Amerikan yapımı uzun menzilli MIM-104 Patriot sistemi vereceğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close