İtalya, Japonya ve Güney Kore'den 387 milyon dolarlık Global Hawk sözleşmesi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İtalya, Japonya ve Güney Kore’den 387 milyon dolarlık Global Hawk sözleşmesi

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi Northrop Grumman, İtalya, Japonya ve Güney Kore’nin RQ-4 Global Hawk insansız hava araçlarının bakımı için 387 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre sözleşme, Kore hükümeti, Japonya Savunma Bakanlığı ve NATO ile yapılan yabancı askeri satışların bir parçası olarak gerçekleştirildi.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre sözleşme Nisan 2025’e kadar üç ülkeye lojistik destek hizmetlerinin sağlanmasını içeriyor.

Sözleşme kapsamındaki çalışmalar Kore’deki Sacheon Hava Üssü ve Osan Hava Üssü, Japonya’daki Misawa Hava Üssü ve İtalya’daki Sigonella Deniz Hava İstasyonu’nda gerçekleştirilecek.

‘Birinci Sınıf ISR Platformu’

Northrop’un RQ-4 Global Hawk uçağı istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevlerini yerine getirmek üzere tasarlanmış yüksek irtifa ve uzun dayanıklılığa sahip bir insansız hava aracıdır.

Sistem, görüntü istihbaratı, sinyal istihbaratı ve hareketli hedef gösterge sensörleri sayesinde gerçek zamana yakın sürekli kapsama alanı sağladığı bildirilmektedir.

Sistem, saatte 574 kilometre/356 mil maksimum hıza, 12.300 deniz mili/22.780 kilometre operasyonel menzile ve 30 saatten fazla uçuş dayanıklılığına sahiptir.

Uzaktan kumandalı uçak dünya genelinde 320 bin saatten fazla uçarak Irak, Afganistan ve Kuzey Afrika’da görev yapmıştır.

Geçtiğimiz yıl bir Rus savaş uçağının Karadeniz üzerinde bir Reaper insansız hava aracıyla çarpışmasının ardından ABD ordusu Global Hawk uçuşlarını büyük ölçüde azaltmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close