İsviçre Orta Menzilli Hava Savunma sistemi alımını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsviçre Orta Menzilli Hava Savunma sistemi alımını açıkladı

Abone Ol 

İsviçre’nin silah tedarik kurumu yeni bir orta menzilli kara konuşlu hava savunma sistemi satın almak için görüşmelere başladığını açıkladı.

Alman Diehl Defence tarafından verilen bilgilere göre, Norveçli Kongsberg ve ABD’li Raytheon’dan oluşan bir konsorsiyum Temmuz ortasına kadar hava savunma sistemi için teklif vermeye davet edildi.

European Defense Review, İsviçre silah tedarik ajansının bilgi talebine atıfta bulunarak, alınacak olan hava savunma sisteminin kriterleri arasında, kullanımda olan ve savaş sahasında kendini kanıtlanmış bir sistem olması gibi kriterlerin olduğunu açıkladı.

İsviçre tarafından seçimin 2024 yılının üçüncü çeyreğinde yapılması bekleniyor.

Hava savunmasının geliştirilmesi gerekiyor

European Defense Review’a göre söz konusu alımın İsviçre Ordusu’nun uçaksavar savunma sistemlerini geliştirmesi bekleniyor.

Sistemlerden bazıları hizmet ömürlerinin sonuna yaklaşırken, Stinger gibi diğer sistemler ise modern savaş uçaklarını etkisiz hale getirecek menzilden yoksun.

Bu arada Bern geçen yıl Almanya liderliğindeki Avrupa Sky Shield kara tabanlı hava savunma projesine katılma niyetini açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close