İsviçre, ABD'den Patriot hava savunma sistemi almak için anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsviçre, ABD’den Patriot hava savunma sistemi almak için anlaşma imzaladı

Abone Ol 

ABD merkezli Savunma sanayi kuruluşu Raytheon Technologies, İsviçre’ye Patriot hava savunma sistemleri sağlamak için 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladığını açıkladı. 

Raytheon tarafından ayrıntılara göre; sözleşme kapsamında İsviçre’ye beş Patriot ateş birimi ve GEM-T olarak bilinen geliştirilmiş füzeler teslim edilecek.

ABD Ordusunun  “yabancı askeri satış” kapsamında onayladığı satışla birlikte İsviçre, Patriot sistemlerini kullanan küresel anlamdaki 18’inci,  Avrupa’da ise 8’inci ülke oldu.

Raytheon Başkanı Tom Laliberty, “Günümüzün tehditlerine karşı özel olarak tasarlanan Patriot, ABD ve 17 farklı uluslararası ülkede kendisini kanıtlanmış ve güvenilir kara tabanlı bir hava savunma sistemidir. İsviçre artık bu Global Patriot kullanıcı topluluğuna katılıyor ve Patriot’un savunma gücünden yararlanacak.” açıklamasında bulundu. 

Verilen bilgilere göre Raytheon, İsviçre’nin hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için Patriot sistemini teslim etmek üzere İsviçre endüstrisi ile birlikte çalışacak.

Patriot Sistemleri

Patriot füzesavar sistemi; uçakları, taktik balistik füzeleri, cruise füzelerini ve insansız uçakları vuracak şekilde tasarlanış bir hava savunma sistemidir.

Patriot’larda ayrı ayrı ateşlenebilen füze bataryaları bulunuyor ve bilgisayar sistemine bağlı bir radarla hedefini izleyebiliyor. Bilgisayardan hedef seçebilen sistemi kullanabilmek için askeri personelin ateşleme mevziine yakın olması gerekmiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close