İsveç'ten Ukrayna'ya rekor askeri destek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’ten Ukrayna’ya rekor askeri destek

Abone Ol 

İsveç bugün, Ukrayna’ya 7,1 milyar kron değerinde, yani yaklaşık 633 milyon avroya denk gelen yeni bir rekor askeri desteği duyurdu; Kiev ise Moskova’ya karşı savaşta acı çekiyor.

İsveç Savunma Bakanı Pal Johnson, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya desteğimizi sürdürmemizin nedeni insani bir konudur.  Rusya, Ukrayna’ya karşı yasa dışı ve haksız bir savaş başlatmıştır” dedi.

Bu askeri yardım, Kiev’in talep ettiği topçu mühimmatını, savaş gemilerini, su altı silahlarını (mayın ve torpido), tanksavar füzelerini, el bombalarını ve uçaksavar sistemlerini içeriyor.

Stockholm’ün savaşın başlangıcından bu yana Kiev’e sağladığı 15’inci yardım paketi, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin ikinci yıldönümüne birkaç gün kala geliyor.

Gerektiği sürece Kiev’e destek sözü veren İsveç Savunma Bakanı, “Ukrayna’da durum zor” dedi.

Rus kuvvetleri çok sayıda saldırı başlatırken, Ukrayna ordusu yeterli teçhizat ve mühimmattan yoksun. Üstelik bu dönemde ABD yardımı da donduruldu.

Hristiyan Demokrat Partinin temsilcisi Mikael Oscarsson, İsveç hükümetinin açıkladığı yardımın, aynı zamanda İskandinav ülkesinin uzun vadeli güvenliğinin sağlanması için de gerekli olduğunu söyledi.

Oscarsson, “Putin savaşı kazanırsa bunun güvenliğimiz açısından doğrudan sonuçları olacak” dedi.

Yardım, Ukrayna’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) mevcut zayıflıklarıyla yüzleşmek amacıyla Berlin, Paris ve Londra ile güvenlik anlaşmaları imzalamasından birkaç gün sonra geldi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close