İsveç'ten mobil kısa menzilli hava savunma sistemi siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’ten mobil kısa menzilli hava savunma sistemi siparişi

Abone Ol 

İsveç Savunma Malzeme İdaresi, Mobil Kısa Menzilli Hava Savunma (MSHORAD) için İsveç merkezli savunma sanayi kuruluşu Saab ile sözleşme imzaladığını açıkladı.

İsveç Savunma Malzeme İdaresi (FMV), İsveç merkezli savunma sanayi kuruluşu Saab ile yaklaşık 30 milyon dolar değerinde bir sözleşme karşılığında Mobil Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi (MSHORAD) siparişi için sözleşme imzaladı.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre teslimatın 2026 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre İsveç Silahlı Kuvvetleri, İsveç’in gelecekteki mobil hava savunma gereksinimlerini karşılamak için, her ikisi de BvS10 zırhlı aracına entegre edilmiş iki konfigürasyon seçeneği teslim alacak.

MSHORAD Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi, üreticisi olan SAAB tarafından; “İHA’lar ve zırhlı helikopterler de dahil olmak üzere hava tehditlerini hızlı ve etkili bir şekilde tespit edebilen ve etkisiz hale getirebilen bir hava savunma sistemi” olarak tanımlanıyor.

Saab Dynamics Başkanı Johansson ise yaptığı açıklamada; “İsveç’in Saab’ın mobil kısa menzilli hava savunma çözümünü kullanmayı seçmesinden gurur duyuyoruz. Gelişmiş çözümümüz muharebe alanındaki kuvvetler için önemli koruma sağlar.” ifadelerini kullandı.

Sistem, Giraffe 1X radarını temel alan bir mobil radar ünitesi ve Saab’ın yer tabanlı hava savunma komuta-kontrol çözümü GBAD C2 ile bağlantılı RBS 70 NG’yi temel alan bir mobil ateşleme ünitesinden oluşmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close