İsveç'ten Kuveyt Deniz Kuvvetleri'ne denizaltı drone satışı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’ten Kuveyt Deniz Kuvvetleri’ne denizaltı drone satışı

Abone Ol 

İsveç merkezli savunma ve havacılık grubu Saab, Kuveyt Deniz Kuvvetleri’nde konuşlandırılmak üzere bir Double Eagle Yarı Otonom Uzaktan Kumandalı Araç (SAROV) teslim etmek üzere ABD Donanması ile sözleşme imzaladı.

ABD merkezli Defence Post’da yer alan bilgilere göre satışı sözkonusu olan denizaltı dronları, Kuveyt Deniz Kuvvetleri için BD’nin Yabancı Askeri Satışlar programı kapsamında tedarik edilecek.

Double Eagle serisi olan araçlar, dünya çapında donanmalar tarafından mayın karşı tedbir görevlerini desteklemek için kullanılıyor.

Uzaktan kumandalı olarak yapılandırılan bu çok yönlü araç, hem tespit, sınıflandırma ve tanımlama için Otonom Sualtı Aracı (AUV) hem de mayın imhası için kullanılabiliyor.

İsveç merkezli savunma sanayi üreticisi Saab Otonom ve Denizaltı Sistemleri Bölümü, bu gelişmiş sistemin çeşitli bileşenlerinin üretimi için İsveç, İngiltere ve Danimarka ile birlikte çalışılacağını açıkladı.

Saab CEO’su Erik Smith konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Saab için bu satış, dünya pazarında daha fazla genişleme için önemli bir adım.” ifadelerini kullandı.

Farklı gemi türleri ve kıyı şartlarında çalışabilen ve çeşitli platformlarda konuşlandırma kabiliyetine sahip olan Double Eagle sistemlerinin standart bir konteynere sığan kompakt tasarımı ve mayın tehditlerine hızlı yanıt verme özelliği ile dikkat çekiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close