İsveç’in Gripen uçağı Meteor füzesi atışını gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’in Gripen uçağı Meteor füzesi atışını gerçekleştirdi

Abone Ol 

 İsveçli savunma teknolojisi şirketi Saab, Meteor Beyond Visual Range Air-to-Air Missile’ın (BVRAAM) Gripen E’deki ilk test atışını tamamladığını duyurdu.

Meteor füzesi, İsveç’in kuzeyindeki Vidsel test alanında yaklaşık 16500 fit (yaklaşık 5000 metre) irtifada Gripen E’den fırlatıldı.

Yapılan bu test, Gripen E’nin askeri sertifikasyon sürecinin bir parçası olarak yapıldı.

Saab uçuş testi başkanı Mikael Olsson,  “Gripen E’den Meteor ile ilk test atışımızı tamamlamış olmamız çok iyi hissettiriyor. Hem program hem de Saab için çok önemli bir kilometre taşı.” diyor.

Şirket, Gripen E’nin ve iki koltuklu Gripen F’nin geliştirilmesini tamamladı ve Brezilya ve İsveç için uçak gövdelerinin seri üretimini yapıyor. Brezilya, 28 yeni Gripen avcı uçağına sahipken, İsveç 2013’te 60 uçak sipariş etti.

MBDA (Avrupa ülkeleri arasında mühimmat üretmek için oluşturulmuş bir konsorsiyum) Avrupa Başkan Yardımcısı Jim Price “Bu başarı, MBDA ve Saab arasındaki, uzun yıllar süren aktif işbirliğinden sonra güçlenerek devam eden yakın ortaklığın büyük bir göstergesidir. Bu deneme aynı zamanda silah yeteneklerini tamamen yeni Gripen E’ye hızlı bir şekilde entegre etme konusundaki ortak yeteneğimizi de mükemmel bir şekilde gösteriyor” diyor MBDA Avrupa Başkan Yardımcısı Jim Price.

Saab, Gripen E için uçuş test programının odak noktasının, öncelikle taktik sistemlerin sürekli geliştirilmesi ve test edilmesinin yanı sıra, örneğin Meteor gibi çeşitli silahların entegrasyonu üzerinde olduğunu söyledi.

Meteor programı, Avrupa’nın en başarılı savunma işbirliklerinden biri. Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İsveç’in hava muharebesi için oyunun kurallarını değiştiren bu füzeyi üretmek için bir araya gelmesinin bir sonucu olarak bu bu başarı ortaya konuldu. 180 kg Meteor, Mach 4 civarında hızlarda hareket edebilen ve 100 kilometreden fazla mesafelerdeki hedefleri vurabilen bir ramjet füzesidir. Füze, uluslararası bir proje kapsamında ana yüklenici olarak MBDA tarafından geliştirildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close