İsveç programlanabilir Carl-Gustaf tüfeği ve mühimmatı sipariş etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç programlanabilir Carl-Gustaf tüfeği ve mühimmatı sipariş etti

Abone Ol 

İsveç silah tedarik ajansı, Savunma şirketi Saab ile 80 milyon $ Carl-Gustaf tüfek ve mühimmat sözleşmesi imzaladığını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre 10 yıllık olarak yapılan sözleşme, yeni programlanabilir HE 448 yüksek patlayıcı mühimmatları kapsıyor ve teslimatın 2023’te başlaması planlanıyor.

HE 448, yeni bir atış kontrol cihazı (FCD) 558, bir atış kontrol bilgisayarı ve hedef optiği de dahil olmak üzere en yeni Carl-Gustaf M4 tanksavar tüfeğinin dört bileşeninden biridir.

Carl Gustaf M4 geri tepmesiz bir silah sistemidir.  Namlu, uçuş sırasında dönen mühimmat için  yivli bir yapıda imal edilmiştir.

Carl Gustav M4 tanksavar silahı, yüksek patlayıcılı, duman ve aydınlatma mühimmatları da dahil olmak üzere çeşitli mühimmatları kullanabilmektedir. Silahın etkili menzili, sabit hedefler için 700 metreye kadar çıkabilirken, hareketli hedefler için 300 ila 400 metreye düşmektedir. Yüksek patlayıcılı, duman ve aydınlatma mermileri 1 km’den fazla menzilden kullanılabilir. İki kişi tarafından kullanıldığında, ateşleme hızı dakikada 6 mermidir.

Saab’ın başkanı Michael Höglund, “Carl Gustav M4’lerde kullanılmak üzere geliştirdiğimiz HE 448 mühimmatları, hedefe karşı daha fazla menzil ve etkinlik sunuyor. Yeni savaş şartlarına ve gereksinimlerine yönelik olarak yeniden geliştirildi” açıklamasında bulunduç.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close