İstihbarat Raporları: İran Uranyum Zenginleştirme Ekipmanlarını Gizliyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İstihbarat Raporları: İran Uranyum Zenginleştirme Ekipmanlarını Gizliyor

Abone Ol 

Batılı istihbarat yetkililerinin elde ettiği son raporlara göre, İran nükleer silah üretmek için kullanılabileceği nükleer programının temel bileşenlerini Birleşmiş Milletler (BM) müfettişlerinden kasıtlı olarak gizliyor.

The Telegraph gazetesine göre BM müfettişlerinden gizlenen ekipman, uranyumu silah kalitesine zenginleştirmek için kullanılan makineler, pompalar ve santrifüjler için yedek parçaları içeriyor.

Ayrıca, gelişmiş santrifüjlerin üretiminde kullanılabilen karbon fiber gibi malzemeler de, İran’ın nükleer programından genel olarak sorumlu olan İran Devrim Muhafızları tarafından idare edilen gizli tesislerde saklanıyor.

İstihbarat yetkilileri, İran’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma kapsamında BM müfettişlerine beyan edilmesi beklenen malzemenin 75 konteynerde saklandığına inanıyor.

İstihbarat uyduları tarafından elde edilen görüntülere göre bu konteynerler ülke çapında düzenli olarak İran Atom Enerjisi Kurumu tarafından yönetilen sahalara taşınıyor. Bir kısmı da İsfahan’daki Uranyum Dönüştürme Tesisi’nde saklanıyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Tahran ile müzakere ettiği nükleer anlaşma hükümleri uyarınca, İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili tüm ekipman ve malzemeleri tam olarak beyan etmesi gerekiyor.

Üst düzey bir Batılı istihbarat kaynağı, “İran’ın nükleer programının hayati unsurlarını dış dünyadan gizlemeye çalıştığına dair yeni bilgiler, Tahran’ın nükleer anlaşmanın şartları kapsamındaki uluslararası yükümlülüklere uyma niyeti olmadığını gösteriyor. Bu, rejimin nükleer silaha sahip olmakta ısrar ettiğinin bir başka göstergesi” dedi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close