İsrail'in yeni savaş aracı ilk kez Gazze kara saldırısında kullanıldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail’in yeni savaş aracı ilk kez Gazze kara saldırısında kullanıldı

Abone Ol 

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından kısa süre önce yayınlanan yeni fotoğraflar, Eitan sekiz tekerlekten çekişli zırhlı personel taşıyıcının ilk kez muharebe alanında kullanıldığını gösterdi.

İsrail Ordusu’nun Gazze Şeridi’ne yönelik kara saldırısı sırasında, İsrail’in yeni zırhlı kara aracı Eitan ilk kez bir muharebe alanında görüldü.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan ve ömrünü doldurmak üzere olan M113’leri değiştirmek için geliştirilen bu yeni nesil zırhlı personel taşıyıcının, ağır paletli Namer ZPT’den daha hafif ve daha hızlı olacağı ifade edilmişti.

Eitan 8×8 ZPT’ler, İsrail Savunma Kuvvetleri bünyesindeki Merkava şase tabanlı ZPT’ler ile müşterek çalışabilecek şekilde tasarlandı.

Eitan, 8×8 taktik tekerlekli bir zırhlı araç olduğu için diğer zırhlı araçlara göre daha az bir maliyeti olduğu ve tahmini 1,5 ila 2,5 milyon dolar arasında bir birim fiyatının olduğu tahmin ediliyor.

Eitan 8×8 ZPT, 3+9 kişi taşıma kapasitesine sahip ve ağırlığının konfigürasyonlara göre 30.000 – 35.000 kg arasında olduğu belirtiliyor. Araçların ayrıca, hızının 90 km/sa olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close