İsrail'de Lübnan'a saldırı hazırlığında yoğunluk! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail’de Lübnan’a saldırı hazırlığında yoğunluk!

Abone Ol 

İsrail’de ordu komutanlarının, Lübnan’a saldırı için hazırlık seviyesinin artırılması konusunu görüştüğü bildirildi.

İsrail’de ordu komutanlarının, Lübnan’a saldırı için hazırlık seviyesinin artırılması konusunu görüştüğü bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanı Tomer Bar ve silahlı kuvvetlerdeki üst düzey komutanların, kuzey bölgesindeki komutanlarla ortak bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

İSRAİLLİ KOMUTANLARIN SAVAŞ TOPLANTISI

Adraee, görüşmede, kuzey bölgesindeki beldelerin korunmaya devam edilmesi, Lübnan’a saldırı hazırlığının artırılması, hava kuvvetleri ile kuzey komutanları arasındaki iş birliği konularının ele alındığını ifade etti.

Son zamanlarda Tel Aviv ile Hizbullah arasındaki gerilimi kontrol altına almak için yoğun bir çaba olduğu biliniyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein, Tel Aviv ile Hizbullah arasındaki gerilimi yatıştırmak ve bunun kapsamlı savaşa dönüşmesini önlemek için İsrail ile Lübnan arasında arabuluculuk yapıyor.

Lübnan’da dün, 4 Bakan ve 16 büyükelçi, Hizbullah Hareketi’nin Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’nda “füze depoladığı” iddiaları üzerine havalimanına ziyaret gerçekleştirmişti.

İsrail ordusu ile Lübnan’daki Hizbullah arasında Temmuz 2006’da patlak veren savaşta, İsrail’in hedef aldığı ilk stratejik yerlerden biri Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı idi.

Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı, Lübnan’ın tek havalimanı durumunda ve olası bir saldırıda dünya ile hava bağlantısının buradan gerçekleştirilebileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close