İsrail'de kriz büyüyor: " "Netanyahu, İsrail için artık bir tehdittir" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail’de kriz büyüyor: ” “Netanyahu, İsrail için artık bir tehdittir”

Abone Ol 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yeni yargı düzenlemesi ile yedek askerleri, orduda göreve çağırması İsrail’de krize neden olmuş, İsrail Savunma Bakanı Netanyahu’ya “ordunun parçalanacağı” uyarısında bulunmuştu. Bu uyarının ardından Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden aldığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yeni yargı reformu ile yedek askerleri, orduda göreve çağırması ülkede büyük krize neden olmuş, on binlerce yedek asker düzenlemenin onaylanması halinde orduda hizmet etmeyi reddeceğini bildirmişti. Krizin ardından İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Netanyahu‘ya yargı düzenlermesini durdurma çağrısında bulunmuştu.

SAVUNMA BAKANI’NI GÖREVDEN ALDI

Gallant’ın bu çağrısına Başbakan Netanyahu’nun cevabı sert oldu. Netanyahu Gallant’ı görevden alırken tartışmalı teklifin yarın birinci oylama için Meclis’e getirileceği açıkladı. Yasa teklifi Meclis’teki üç oylamadan da geçerse yasalaşacak.

Savunma Bakanı, “Ülke içindeki ayrılık, İsrail ordusuna ve savunma teşkilatına derinlemesine nüfuz etti. Bu, İsrail’in güvenliğine yönelik açık ve büyük bir tehdittir. Buna izin vermeyeceğim.” demişti.

‘NETANYAHU İSRAİL İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR’

Gallant’ın görevden alınmasını eleştiren eski Başbakan Yair Lapid, “Netanyahu’nun İsrail için artık bir tehdit oluşturduğunu” söyledi.

ÜLKEYİ KARIŞTIRAN REFORM

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir “yargı reformu” planladıklarını açıklamıştı.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclis’in çıkardığı kanunları bozma yetkisinin büyük ölçüde elinden alınacağını belirtmişti.

Kaynak: TGRT

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close