İsrail’de dev "savaş bütçesi" onaylandı - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

İsrail’de dev “savaş bütçesi” onaylandı

Abone Ol 

Tel Aviv hükümeti, “savaş ihtiyaçlarında kullanılmak üzere eşi görülmemiş” 8 milyar dolarlık savaş bütçesini onayladı.

Tel Aviv hükümeti, “eşi görülmemiş” 8 milyar dolarlık savaş bütçesini onayladı.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın aktardığına göre, hükümetin savaş giderleri ile ilgili hazırlanan ek bütçe konusunda karar verildi.

İsrail’de 7 Ekim’in ardından kurulan savaş kabinesinin üyesi ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz’ın bütçeye karşı çıktığı kaydedildi.

Başbakan Benjamin Netanyahu’nın lideri olduğu Likud Partisi’nden bakanlar Nir Barkat ile Ofis Akunis’in de bütçeye destek vermediği aktarıldı.

Bu isimlerin itirazlarına rağmen savaş giderlerinin finansı için 30 milyar şekellik (8 milyar dolar) ek bütçenin onaylandığı belirtildi.

İsrail’de hükümetin hazırladığı 8 milyar dolarlık ek “savaş bütçesinde” Ultra Ortodoks nüfus ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine ayrılan fonlar, “savaş kabinesi” olarak isimlendirilen “Acil Durum Hükümeti”nde krize neden olmuştu.

Times of Israel’in aktardığına göre, İsrail’de 7 Ekim’in ardından kurulan savaş kabinesinin üyesi ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz, hükümetin hazırladığı ek savaş bütçesindeki Ultra Ortodoks nüfus ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri için örtülü ödenekten ayrılan payın olduğu gibi kalması halinde “aleyhte oy kullanacağını” dile getirmişti.

Gantz, eski siyasi rakibi ve şimdiki koalisyon ortağı Netanyahu’ya konu ile ilgili bir mektup yazmıştı.

Gantz, mektubunda, hükümetin “savaşla ilgili olmayan tartışmalı adımlara büyük meblağlar ayırmasının milli dirayeti ve toplumsal bütünlüğü” zarara uğratacağını söyleyerek, “hükümetin buna uygun davranması” talebinde bulunmuştu.

Gantz, İsrail’deki tüm fonların şu anda “savaş ihtiyaçlarına” aktarılması gerektiğini savunuyor.

İsrail’in eski Savunma Bakanı, teklifin bu haliyle gelmesi durumunda aleyhte oy kullanacağını belirtmiş ve hükümetten ayrılma tehdidinde bulunmuştu.

Başbakan Benjamin Netanyahu’nın ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Gantz’in taleplerinin onaylanmadığı kaydedilmişti.

Açıklamada, “gelecek 90 gün içinde savaş ihtiyaçlarında kullanılmak üzere eşi görülmemiş, yaklaşık 8 milyar dolar değerinde bir bütçe sunulacağı” dile getirilmişti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close