İsrail, Patriot Hava Savunma sistemlerini devre dışı bırakıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, Patriot Hava Savunma sistemlerini devre dışı bırakıyor

Abone Ol 

İsrail Ordusu, ABD tarafından tedarik edilen Patriot hava savunma sistemini 30 yılı aşkın bir süre sonra hizmet dışı bırakıyor.

1990 yılında satın alınan Raytheon üretimi sistem, 1991 Körfez Savaşı’ndan bu yana İsrail’e yönelik hava tehditlerinin etkisiz hale getirilmesinde kullanıldı.

Ancak bir Haaretz’e konuşan bir İsrailli savunma yetkilisine göre Patriot sistemi artık “demode” hale geliyor ve bakımı zorlaşıyor.

Verilen bilgilere göre İsrail Ordusu, Haziran ayına kadar tüm sistem devre dışı bırakmayı hedefliyor. Ancak Hziran’a kadar daha yumuşak bir geçiş için birkaç batarya ile hizmet dışı bırakma işlemine başlanacak.

Yetkili yaptığı açıklamada, “Patriot’un yerini daha da ileri teknolojiye sahip silah sistemleri alıyor. İlerlememiz ve savunma yöntemlerimizi geliştirmemiz gerektiğini fark ettik.” ifadelerini kullandı.

Kötü Sonuçlar

İsrail’de Yahalom olarak bilinen Patriot hava savunma sistemleri, 1991 Körfez Savaşı sırasında Irak’tan ülkeye atılan Scud füzelerini önledi. Ancak sistem o dönemde ABD tarafından işletiliyordu.

Patriot aynı yıl resmi olarak İsrail’e transfer edildikten sonra, çok sayıda hedefi vuramadığı için kötü sonuçlar verdiği bildirildi.

İsrail ordusuna göre sistem 2014’ten bugüne kadar dokuzu mevcut savaşta olmak üzere sadece 19 hedefi vurabildi.

Verilen bilgilere göre İsrail Ordusu, ABD yapımı Patriot’ları modern tehditlere karşı yerli yapım hava savunma sistemleriyle değiştirecek.

İsrail ayrıca insansız hava araçları ve balistik füzeler gibi orta ve uzun menzilli tehditler için David’s Sling ve Arrow savunma sistemlerini de konuşlandıracak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close