İsrail ordusunda asker krizi: "İsrail ordusunun 'acilen' 10 bin askere ihtiyacı var" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail ordusunda asker krizi: “İsrail ordusunun ‘acilen’ 10 bin askere ihtiyacı var”

Abone Ol 

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi’nde devam eden savaş nedeniyle İsrail ordusunun acilen 10,000 askere daha ihtiyacı olduğunu açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Gallant’ın İsrail Ordu Radyosu tarafından aktarılan açıklamalarına göre İsrail asker sıkıntısı yaşıyor ve ordunun acilen 10,000 askere daha ihtiyacı var.

Geçtiğimiz hafta İsrail Yüksek Mahkemesi, onlarca yıldır askerlik hizmetinden muaf tutulan ultra-Ortodoks Yahudilerin de askere alınması gerektiğine oybirliğiyle karar vermişti.

BM Güvenlik Konseyi’nin acil ateşkes talep eden kararını hiçe sayan İsrail, Filistinli grup Hamas’ın 7 Ekim 2023’teki saldırısından bu yana Gazze’ye yönelik devam eden acımasız saldırıları nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Yerel sağlık yetkililerine göre o tarihten bu yana çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 37.900 Filistinli öldürüldü ve 87.000’den fazla kişi de yaralandı.

İsrail savaşının üzerinden sekiz aydan fazla bir süre geçmesine rağmen Gazze’nin büyük bir bölümü gıda, temiz su ve ilaç ablukası nedeniyle harabeye dönmüş durumda.

İsrail ve Lübnan’da bulunan Hizbullah güçleri arasındaki gerilim ise tırmanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close