İsrail ordusu Han Yunus’taki Nasır ve Emel hastanelerine saldırdı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail ordusu Han Yunus’taki Nasır ve Emel hastanelerine saldırdı

Abone Ol 

Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta bulunan El-Emel ve Nasır hastanelerine baskın düzenlediğini bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın Alemu’l Arabi haber ajansından (AWP) aktardığına göre Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’e ait askeri araçların Emel Hastanesi’ni kuşattığı ve hastane çevresinde kapsamlı operasyonlar gerçekleştirdiği ifade edildi.

Açıklamada, tüm hastane personelinin şu anda aşırı tehlike altında olduğu ve hiçbir şekilde hareket edemeyecekleri belirtildi.

Filistin Kızılayı, Emel Hastanesi’nde bulunan yerinden edilmiş kişilerden birinin başından yaralandığını da bildirdi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin hastanedeki herkesin çıplak olarak dışarı çıkmasını talep ettiği belirtildi.

İsrail güçlerinin, sağlık personeli, yaralılar ve yerinden edilmişleri oradan ayrılmaya zorlamak için hastaneye sis bombası attığını belirten Filistin Kızılayı, Emel Hastanesi’nin kapılarının toprak bariyerlerle kapatıldığını da ekledi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya konuşan görgü tanıkları, topçu bombardımanına ek olarak, hava saldırılarının Nasır Hastanesi’nin güneyi ve doğusu ile Batn es-Sameen bölgesine yoğunlaştığını bildirdi.

Görgü tanıkları, helikopterler ve silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) saldırısı sonucu birçok vatandaşın öldüğü ve yaralandığını da söyledi.

Binlerce yerinden edilmiş kişi, İsrail bombardımanından kaçarak Naser Hastanesi’ne sığındı.

İsrail güçleri, 15 Şubat’ta işgal güçleri hastaneye baskın düzenledi.

10 gün süren operasyonda onlarca yerinden edilmiş insan, sağlık personeli ve hastane içindeki hastalar öldürüldü, yüzlerce yerinden edilmiş kişi de gözaltına alındı.

Bu, İsrail güçlerinin Gazze’nin batısındaki Şifa Tıp Kompleksi’ni art arda yedinci gün boyunca kuşatmaya ve saldırmaya devam ettiği bir zamanda gerçekleşti.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close