İsrail merkezli savunma kuruluşu Rafael, 'Sky Sonic' hipersonik füze savunma sistemini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail merkezli savunma kuruluşu Rafael, ‘Sky Sonic’ hipersonik füze savunma sistemini tanıttı

Abone Ol 

İsrail merkezli savunma sanayi kuruluşu Rafael, hipersonik tehditleri etkisiz hale getirmek için tasarlanmış yeni bir önleme füzesini tanıttı.

İsrail Jerusalem Post tarafından verilen bilgilere göre Rafeal tarafından geliştirilen önleme düzesi, “Sky Sonic” hava savunma sistemi, vur-öldür teknolojisine sahip ve gelen füzeleri hassas algılama yeteneği ile önleme yeteneğine sahiptir.

İsrail firmasına göre, hipersonik füzelerin oluşturduğu tehditler, “proaktif” karşı önlemler geliştirme ihtiyacını artırdı.

Şirket, balistik füzelerin aksine, hipersonik füzelerin uçuş sırasında rotalarını değiştirebildiğini ve olağanüstü doğruluk ve manevra kabiliyetini korurken inanılmaz hızlarda seyahat edebildiğine dikkat çekti.

Şirket, “Hipersonik tehditlere karşı başarılı bir savunma, yalnızca hızlarına karşı koymayı değil, aynı zamanda öngörülemeyen uçuş yollarını etkili bir şekilde izlemeyi, tespit etmeyi ve engellemeyi de içeren çok yönlü bir yaklaşım gerektirir” açıklamasında bulundu.

Sky Sonic önleme füzesi, önümüzdeki hafta yapılacak olan Paris Air Show’da ilk kez görücüye çıkacak.

‘Büyük Bir Teknolojik Sıçrama’

Rafael, şirketin hipersonik tehditlere karşı kapsamlı çalışmalar yaparken çok sayıda zorlukla karşılaştığını, ancak tüm zorluklara rağmen yeni füze ile algılama ve izleme yeteneklerindeki en doğru yörünge tahmini standartlarını yakaladığını açıkladı.

Şirket, yeni hipersonik önleme füzesinin, füze savunmasında “büyük bir teknolojik sıçrama” olarak adlandırdı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada; Sky Sonic’in sesten on kat daha hızlı hareket eden tehditleri benzersiz hassasiyet ve gizlilikle etkisiz hale getirebileceği belirtildi. 

Rafael, silahlı kuvvetlerin füzeyi ne zaman konuşlandıracağına dair bir zaman çizelgesi vermedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close