İsrail ile Hindistan arasında askeri işbirliği mutabakat zaptı imzalandı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail ile Hindistan arasında askeri işbirliği mutabakat zaptı imzalandı

Abone Ol 

İsrail Savunma Bakanlığı, Benny Gantz’ın Hintli mevkidaşı Rajnat Singh ile bir mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu. Bakanlar belgede, iki taraf arasında güvenlik ilişkilerini geliştirme ve askeri, sanayi ve araştırma alanlarında iş birliği konularındaki kararlılıklarını teyit ettiler.

Gantz’ın ofisi, Perşembe akşamı Savunma Bakanının Yeni Delhi’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile de görüştüğünü belirtti.

Gantz ve Modi bölgedeki gelişmeler, uluslararası stratejik konular, askeri ve endüstriyel iş birliği ve silahların araştırılması ve geliştirilmesinde iş birliği dahil olmak üzere birtakım zorluklar ve ortak çıkarlar hakkında görüş alışverişinde bulundular.

İsrail ve Hindistan, iki taraf arasında güvenlik iş birliğinin başlamasının 30. yıl dönümü vesilesiyle çeşitli faaliyetler ve görüşmeler başlattı. Başbakan Naftali Bennett’in geçen Mart ayında resmi bir ziyaret yapması planlanıyordu. Savunma bakanı Gantz’ın Bennett’in ziyaretinden iki gün önce bir ziyaret gerçekleştirmek için hazırlandığı ortaya çıktı. Ancak aralarında büyük bir anlaşmazlık oldu. O sırada, özellikle Hindistan Başbakanı Modi, Gantz’e ‘Bennett gelecek ise önce onunla görüşmesinin uygun olacağını’ söyledi. Ancak bu tartışmanın ortasında İsrail hükümeti siyasi bir krize girdi. Bennett ve Gantz’ın Hindistan ziyareti iptal edildi.

Bennett, devam eden yönetim krizi nedeniyle bu zamanlarda ülkeyi terk etmemeye karar verdi. Bu yüzden Hindistan ziyaretinde Gantz onun yerini aldı. Gantz’e yakın kaynaklara göre, Savunma Bakanı iki ülke arasında iş birliği konusunda geniş bir mutabakat zaptı imzalamayı başardı.

Hindistan Araştırma Geliştirme Örgütü ile İsrail Savunma Bakanlığı’ndaki Silah Araştırma ve Geliştirme Kurumu Gantz ve Singh’in huzurunda, iki ülke arasındaki ortak araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin genişletilmesini sağlayan bir iş birliği belgesi imzaladı.

Kaynaklar, iki bakanın güvenlik ilişkileri ve güvenlik iş birliğini geliştirme konusunda da anlaştığını kaydetti. Anlaşma, Modi’nin “Made in India” sloganı çerçevesinde, İsrail’in teknolojik yeteneklerinin yanı sıra Hindistan’ın üretim yetenekleri ve uzmanlığını da içeriyor. Ayrıca ortak askeri tatbikatlar yapılması ve insansız hava araçları ile savunma sistemleri dahil çeşitli alanlarda teknolojinin paylaşılması konusunda da iş birliğine varıldı.

KAYNAK: Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close