İsrail, BAE'ye hava savunma sistemi satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, BAE’ye hava savunma sistemi satışını onayladı

Abone Ol 

 23 Eylül 2022’de “The Jerusalem Post” tarafından yayınlanan bilgiye göre İsrail, Spyder hava savunma füze sisteminin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) satışı için yeşil ışık yaktı.

İsrail, yaz ortasında uluslararası basın ajansı Reuters tarafından yayınlanan bilgilere atıfta bulunarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nden İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) ve Rafael Advanced Defence Systems tarafından geliştirilen İsrail yapımı Spyder hava savunma füze sistemini satın alma talebini onayladı.

Spyder, savaş uçakları, helikopterler, bombardıman uçakları, seyir füzeleri, İHA’lar (İnsansız Hava Sistemleri) ve uzun menzilli silahlar gibi hava tehditlerine karşı koymak için tasarlanmış kısa ve uzun menzilli mobil hava savunma sistemleri ailesidir.

Spyder-SR (Kısa Menzilli) ve Spyder-ER (Genişletilmiş menzilli), çift bant görüntüleme Kızılötesi (IIr) ve CCD Arayıcı ile donatılmış Python 5 dahil olmak üzere, savaşta kanıtlanmış en gelişmiş havadan havaya füzeleri kullanıyor.

Spyder-MR (Orta Menzilli) ve Spyder-LR (Uzun Menzilli), Spyder-SR/ER ile aynı füzeleri ve ayrıca ek bir güçlendirici tertibatı kullanır. Tüm bu füzeler havadan havaya görevlerde de kullanılabilir.

Bir Spyder-SR bataryası, komuta merkezini, dört fırlatma aracını ve nakliye ve mühimmat tedarik araçlarını içerir. Fırlatıcı araç, çeşitli konfigürasyonlarda dört adede kadar Derby ve Phyton-5 uçaksavar füzesi taşıyabiliyor. Spyder-SR’nin füzesi 1 ila 15 km arasında bir atış menziline sahiptir.

Spyder-SR bataryasının komuta merkezi aracı, 60 km’ye kadar menzilde 60’a kadar hava hedefini tespit edebilen ve takip edebilen üç eksenli bir Elta EL/M-2106NG ATAR 3D algılama radarı ile donatılmıştır.

Bir Spyder-MR bataryası, komuta direği, MF-STAR algılama radarı, altı fırlatma aracı ve nakliye ve mühimmat tedarik araçlarını içerir. Spyder-ER füzesi, 1 ila 50 km arasında bir atış menziline sahiptir.

IAI’nin Elta bölümü tarafından geliştirilen MF-STAR radarı, 100 km’ye kadar menzilde 60’a kadar hedefi tespit etmeye ve takip etmeye izin veriyor.

Spyder-MR ve Spyder-LR, neredeyse dikey bir fırlatma yoluyla orta ve uzun menzilli hedef müdahaleleri sunar. Her iki sistem de, hedef düşman ilan edildikten sonra saniyeler içinde 360° fırlatmayı mümkün kılar ve tüm hava koşullarında, çoklu fırlatma, ağ merkezli yetenekler sağlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close