İsrail, Almanya'ya füze savunma sistemi satmak için görüşmelere başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, Almanya’ya füze savunma sistemi satmak için görüşmelere başladı

Abone Ol 

İsrail Savunma Bakanlığı, Almanya’ya gelişmiş bir füze savunma sistemi satmak için görüşmelere başladığını açıkladı.

İsrail, Rusya’yı kışkırtma korkusuyla Ukrayna’ya silah satma isteklerini defalarca geri çevirmişti. Duyuru, İsrail’in NATO’nun en yeni üyesi olan Finlandiya’ya başka bir füze savunma sistemi sattığını açıklamasından iki hafta sonra geldi.

İsrail Savunma Bakanlığı ayrıca, sistemler ABD ile ortaklaşa geliştirildiği için, anlaşmanın ABD’nin de onayına ihtiyacı olacağını belirtti.

Yapılan açıklamada bakanlık, atmosfer dışındaki uzun menzilli füzeleri engellemek için tasarlanmış bir sistem olan “Arrow 3″ün Almanya’ya satılması için “ileri müzakereler” başlatıldığı belirtildi.

Almanya daha önce sisteme ilgi duyduğunu belirtmişti ve yaklaşık 15 ülkeyle bir Avrupa hava savunma sistemini koordine etmek için görüşmeler yapıldığını açıklamıştı.

Arrow sisteminin üreticisi olan Israel Aerospace Industries’in CEO’su Boaz Levy, “Yeteneklerimizi İsrail devletinin ortakları ve müttefikleriyle paylaşma fırsatına değer veriyoruz. Bu anlaşma çerçevesinde İsrail ile Almanya arasındaki güvenlik bağlarımızı daha da derinleştiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close