İsrail 1.8 milyon Gazzeliyi "havaalanı büyüklüğünde" bir alana nasıl sıkıştırmaya çalışıyor? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail 1.8 milyon Gazzeliyi “havaalanı büyüklüğünde” bir alana nasıl sıkıştırmaya çalışıyor?

Abone Ol 

İsrail, havaalanından daha küçük bir alanı Gazze’de yerinden edilmiş insanların taşınabileceği “güvenli bölge” olarak ilan etti.

İsrail ordusu, Gazze’de yaşayan Filistinlilerden, kuşatma altındaki bölgenin güneyinde yer alan El Mevasi kasabasının bir bölümünün güvenli bölge ilan edildiğini ve bu bölgeye gitmelerini istedi.

Talimat, İsrail’in Gazze’nin güneyine, özellikle de İsrail ordusunun “Hamas liderlerini barındırdığını” iddia ettiği Han Yunus kenti çevresine yönelik bombardımanını arttırdığı bir dönemde geldi.

Ancak İsrailli yetkililer tarafından “güvenli” ilan edilen alan, 7 Ekim’de başlayan çatışmalardan bu yana evlerini terk etmek zorunda kalan 1.8 milyondan fazla Filistinliyi gerçekten barındırabilir mi?

El Mevasi ne kadar büyük?

Gazze Şeridi’nin güneyinde bir kıyı kasabası olan El Mevasi, küçük ve dar bir alan. El Mevasi yaklaşık olarak 1 kilometre genişliğinde ve 14 kilometre uzunluğunda. Bölge, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron 2005 yılında Gazze’deki Yahudi yerleşimlerini boşaltana kadar İsrail yerleşimleriyle çevriliydi.

Ancak İsrail, şehir içindeki 6,5 kilometre karelik ıssız ve kumlu araziyi, tahliye edilenlerin sığınması gereken “insani bölge” olarak ilan etti.

Bu, Londra’daki Heathrow Havaalanı’nın yarısı büyüklüğünde bir alan. Heathrow’dan 2022 yılında yaklaşık 61 milyon yolcu ya da günde ortalama 167.000 yolcu geçti.

Başka bir deyişle, El Mevasi’nin “güvenli” kısmındaki nüfus yoğunluğu Heathrow’un 20 katından fazla olacaktır havaalanının günlük yolcularının tamamı aynı anda orada bulunsa bile.

‘Güvenli’ ne kadar güvenli?

Ateşkesin bozulmasının ardından İsrail’in Gazze’nin güneyine yönelik bombardımanını arttırması, 60 günü aşan kanlı savaşta Filistinlilerin güvenli bölge seçeneklerini azalttı. İsrail, kısa bir süre önce güvenli bölge olarak kabul ettiği Han Yunus’u artık “tehlikeli savaş bölgesi” olarak kabul ediyor.

İsrail Gazze’de siviller için güvenli bölgeler olduğunu iddia etse de bölge sakinleri hiçbir yerin güvenli olmadığını söylüyor ve uzmanlar İsrail’in insanların tahliyesi için ayırdığı alanların çok küçük ya da yerinden edilmiş büyük nüfusları barındıramayacak durumda olduğuna dikkat çekiyor.

Bu durum Gazze’ye insani yardım akışını engelliyor mu?

Ramallah’ta yaşayan hukuk uzmanı Buşra Halidi Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, “Gazze zaten çok kalabalıktı… mevcut durumda ise bir havaalanı büyüklüğünde alana sıkıştırılmış 1.8 milyon insandan bahsediyoruz” dedi.

Halidi, nüfus yoğunluğu nedeniyle kolera ve mide iltihabının hızla yayıldığını da sözlerine ekledi: “İnsanlar iyileşemiyor çünkü koşullar iyileşmelerine izin vermiyor”

El Mevasi’de yeterli sığınma yeri var mı?

Sky News’ten bir ekip oradaki durumu araştırmak üzere El Mevasi’yi ziyaret etti. Ajans çadırları ya da gıda mutfakları gibi herhangi bir barınma düzenlemesine rastlamadılar.

Bölge halihazırda ciddi bir sağlık tesisi eksikliğiyle de karşı karşıya.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close