İspanyol konsorsiyumu yeni bir anti-drone sistemi üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İspanyol konsorsiyumu yeni bir anti-drone sistemi üretecek

Abone Ol 

İspanyol Escribano, Indra ve TRC firmaları İspanyol Silahlı Kuvvetleri için yeni bir karşı-drone sistemi geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre şirketler, operasyonlar sırasında İspanya Ordu birliklerini korumak için radar, optronik ve radyo frekansı teknolojilerine sahip bir sistem geliştirecek.

Sistemin ayrıca, yeni kabiliyetin yapay zeka ile bütünleşik komuta ve kontrol sistemlerine sahip olması bekleniyor.

Projenin tamamlanmasına ilişkin tahmini bir zaman çizelgesi henüz açıklanmadı.

Üç karşı tedbir uzmanı

Şirketler, İspanya’nın silahlı kuvvetleri için drone karşıtı yetenekler geliştirme konusunda ortak bir geçmişe sahip.

Indra’nın İspanyol Hava ve Uzay Kuvvetleri için geliştirdiği Crow sistemi, yüksek hassasiyetli radar ve optoelektronik sistemleri sayesinde tehditleri saniyeler içinde etkisiz hale getirebiliyor.

Escribano ve TRC ayrıca İspanyol Ordusu’nun Cervus insansız hava sisteminin geliştirilmesinde de işbirliği yapmış ve geçen yıl Madrid’deki Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda bu sistemi sergilemiştir.

Uluslararası alanda Escribano ve Indra, modüler ve esnek bir “tak ve çalıştır” mimarisine sahip bir anti-drone sistemi oluşturmak için AB’nin İnsansız Hava Sistemleriyle Mücadele için Ortak Avrupa Sistemi (JEY-CUAS) girişiminde de birlikte çalıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close