İspanyol bakandan AB'ye çağrı: "Bizi soykırımın suç ortağı yapmayın" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

İspanyol bakandan AB’ye çağrı: “Bizi soykırımın suç ortağı yapmayın”

Abone Ol 

İspanya Sosyal Haklar ve 2030 Ajandası Bakanı Ione Belarra, İsrail’in Filistin’e yönelik düzenlediği katliam saldırılarıyla ilgili Avrupa Birliği’ne çağrıda bulundu.

İsrail’in Filistin’i işgal etmeye yönelik 7 Ekim’den bu yana başlattığı katliam saldırıları sürürken, İspanya Sosyal Haklar Bakanı Ione Belarra, İsrail’in Gazze’deki soykırımına tepki gösteren bir açıklama yaptı. AB ülkelerine seslenen Belarra, “Bizi soykırımın suç ortağı yapmayın, harekete geçin” dedi.

‘BİZİ SOYKIRIMIN SUÇ ORTAĞI YAPMAYIN’

Belarra, X sosyal medya platformundan videolu mesaj paylaştı.

Belarra, mesajında “Gazze’de cehennemi andıran bir gecenin ardından Avrupa liderlerine çok basit ama önemli bir mesajım var. Bizi soykırımın suç ortağı yapmayın, harekete geçin.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde dün geceden beri tüm iletişim kanallarını kapattığını hatırlatan Belarra, “Bunun tek bir amacı var. İsrail suçunu örtmeye çalışıyor.” dedi.

‘EVLERİNİZDEN ÇIKIN, SEFERBER OLDUN, HAREKETE GEÇİN’

Avrupalıların birçoğunun Gazze’de olup bitenler karşısında “Kimse bir şey yapmayacak mı?” diye sorduğunu aktaran İspanyol Bakan, şöyle devam etti:

Avrupa ülkelerine iki mesajım var. İspanya’da mevcut Başbakan Pedro Sanchez dahil tüm başbakan ve devlet başkanları, hareketsiz kalmak bizi programlı bir soykırımın suç ortağı yapmaktadır. İsrail, istediğini yapmakta çünkü uluslararası müttefikleri dokunulmazlığını garanti ediyor. Harekete geçmeliyiz. Yarın geç olacak. İsrail ile diplomatik ilişkilerinizi kesin. Bu soykırımın sorumlularına karşı örnek olacak ekonomik yaptırımlar uygulayın. Ve hiç şüphe yok ki Netanyahu’yu insanlığa karşı işlediği savaş suçlarından dolayı yargılanması için Uluslararası Ceza Mahkemesine götürelim.”

İsrail’in Gazze’deki saldırılarından dolayı çok üzüntülü ve öfkeli olduğunu ifade eden Belarra, Avrupa vatandaşlarına da seslenerek, “Bizim adımıza değil, bizim sessizliğimizle değil. Evlerinizden çıkın, seferber olun, harekete geçin. Her eyleme, gösteriye katılın. Bu soykırımın sona ermesi için sesimizi yükseltelim.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close