İspanya, yeni nesil Eurofighter'ları Taurus füzeleri ile donatmayı planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İspanya, yeni nesil Eurofighter’ları Taurus füzeleri ile donatmayı planlıyor

Abone Ol 

İspanya Hava Kuvvetleri, Taurus füzelerini gelecekteki Eurofighter savaş uçaklarına entegre etmeyi planladığını açıkladı.

Savunma sanayi üreticileri MBDA  Almanya ve Saab Dynamics’in ortak girişimi olan Taurus Systems tarafından geliştirilen Taurus KEPD 350 uzun menzillerde hassas saldırılar için tasarlanmıştır.

Taurus KEPD 350, 500 kilometreyi aşan menzili ile uzun menzilli, havadan karaya bir füzedir. Bu da düşman hava savunmasının çok ötesindeki hedefleri vurmasına ve fırlatma platformuna yönelik riskleri en aza indirmesine olanak tanır.

Füze GPS, Ataletsel Navigasyon Sistemi (INS) ve Arazi Referans Navigasyonunu (TRN) entegre eden gelişmiş bir güdüm sistemi kullanmakta ve GPS’in kullanılmadığı ortamlarda bile yüksek doğruluk sağlamaktadır.

Defence News tarafından verilen bilgilere gçre; Taurus KEPD 350 füzesinin Eurofighter Typhoon savaş uçaklarına entegrasyonu birkaç temel teknik ve mühendislik zorluğunu içeriyor.

Uzmanlara göre entegrasyonun ana odak noktalarından biri, Taurus füzesinin Eurofighter ile aerodinamik uyumluluğunu sağlamak olacak.

Verilen bilgilere gçre füzenin entegrasyonu ayrıca Eurofighter’ın silah sistemlerinde, uçağın atış kontrol sistemleri ve yazılımındaki güncellemeler de dahil olmak üzere değişiklikler yapılmasını gerektirecek.

İspanya Hava Kuvvetleri çalışmaların detayları hakkında bilgi vermedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close