İspanya Ordusu, taktiksel artırılmış gerçeklik teknolojisini test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İspanya Ordusu, taktiksel artırılmış gerçeklik teknolojisini test ediyor

Abone Ol 

İspanyol Ordusu, askerlerin performansına yardımcı olan bir artırılmış gerçeklik çözümünü test etmeye başladığını duyurdu.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre;İspanya’nın 2017 yılında başlattığı proje, dijitalleştirilmiş ekipmanlar aracılığıyla savaş alanındaki askerlerin iletişim, bilgi ve ateş verimliliği yeteneklerini artırmayı hedefliyor.

İspanya merkezli savunma üreticisi Indra şirketi bu amaçla, askerlerin ekibini görselleştirmek, tehditler ve belirlenen hedefler üzerindeki işaretlemek için kaska takılabilir bir optik sistemden oluşan artırılmış gerçeklik sistemi SISCAP’ı geliştirdi.

İspanya Ordusu’nun Toledo Piyade Akademisi’nde düzenlenen son etkinlikte SISCAP teknolojisi simüle edilmiş keşif görevlerinde, tüm gün süren gözetleme konuşlandırmalarında ve canlı atışlarda kullanıldı.

Verilen bilgilere göre; SISCAP gece ve gündüz konfigürasyonlarına sahip ve her ortamda görüntü toplamak için termal kameralarla ve birbirleri ile entegre olarak çalışabiliyor.

SISCAP ayrıca bir piyade askerinin ateşli silahı için ayrı bir vizör ve kamera sağlayarak silahın isabet oranını arttırıyor ve görüş hattında olmayan atışları da kolaylaştırıyor.

‘En Üst Düzeyde’ Durumsal Farkındalık

Üretici firma olan Indra, çözümün İspanyol Ordusu’nun savaş alanındaki uyumluluğunu sağlamak ve birimler ile karargah arasında daha fazla iletişim kurmak için önümüzdeki aylarda daha fazla testten geçeceğini açıkladı.

SISCAP çalışmaları İspanya Silahlanma ve Malzeme Genel Müdürlüğü ve Madrid merkezli endüstri ortağı GMV Aerospace & Defence ile işbirliği içinde yürütülüyor.

Indra Müdürü Gregorio Gonzalez sistemin testleri sonrası yaptığı açıklamada; “Sistem askerlere en gelişmiş dijital yetenekleri sağlayacak ve onlara tüm askerler ve diğer konuşlandırılmış araçlar tarafından toplanan bilgileri, en üst düzeyde bir durumsal farkındalık ile kataracak. Sistemin en büyük avantajlarından biri de modüler ve ölçeklenebilir olması, bu da yürütülen göreve uyarlanmasına olanak tanıyarak maksimum ergonomi ve minimum ağırlık sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close