İran yeni ürettiği bir ana muharebe tankını envantere aldığını duyurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran yeni ürettiği bir ana muharebe tankını envantere aldığını duyurdu

Abone Ol 

İran Kara Kuvvetleri, on yıl süren kapsamlı bir geliştirme aşamasının ardından yeni ana muharebe tankını envantere aldığını duyurdu.

Tasnim News tarafından verilen bilgilere göre İran’ın yeni T-72F tankı, Sovyet dönemi T-72 tanklarının geliştirilmiş bir versiyonu olarak nitelendiriliyor.

Tasnim News’e yeni tankı değerlendiren İranli askeri uzmanlar, yeni tankın Rus T-90M ile yüzeysel benzerlik taşısa da, İran’ın Karrar programı kapsamında geliştirilen özgün bir yapı olduğunu iddia ediyor.

Tankın sahip olduğu savunma mekanizmaları dışında dikkat çeken özellikleri; atış kontrol sisteminin önemli revizyonu, zorunlu atış kontrol yeteneklerinin termal görüntüleme sistemleri ile desteklenmesi olarak öne çıkıyor.

Tankların daha önce 1000 beygir gücü kapasiteli motorlar ile çalışacağı açıklanmış olsa da, bu motorların şu anda T-72F’de bulunup bulunmadığı belirtildi.

Tasnim News tarafından verilen bilgilere göre İran ayrıca, Karrar programı kapsamında önümüzdeki yıllarda İran’da mevcut tüm T-72M1 ve T-72C tanklarının modernizasyonunu hedefliyor.

Kaynak::M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close