İran yeni nesil uzun menzilli savunma sistemlerini tanıtacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran yeni nesil uzun menzilli savunma sistemlerini tanıtacak

Abone Ol 

Bir grup komutanın katıldığı bir toplantıda konuşan İran Genelkurmay başkanı Tuğgeneral Alirıza Sabahi Fard, ülkenin önümüzdeki günlerde yeni nesil uzun menzilli savunma sistemlerini tanıtacağını açıkladı.

Askeri bir toplantıda açıklama yapan İran Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Alirıza Sabahi Fard, İran’ın savunma caydırıcılığını ve askeri gücünü her geçen gün artırdığına dikkat çekti.

Sabahi Fard yaptığı açıklamada; “Yakın gelecekte bir dizi uzun menzilli savunma sisteminin tanıtımı yapılacak ve Ordunun Hava Savunması daha güçlü ve etkili yerli silahlarla donatılacak.” ifadelerini kullandı.

İran geçen ay yaptığı bir ordu geçiş töreni sırasında  Azarakheş alçak irtifa hava savunma sistemini tanıtmıştı.

IRNA’nın haberine göre, İran Savunma Bakanı Muhammad-Rıza Aştiani, Azarakheş füze sisteminin “orta menzile ve yüksek irtifaya sahip olduğunu, 180 kilometredeki hedefleri belirleyebildiğini ve 120 kilometrede onları vurup imha edebildiğini” belirtimişti.

Tahran’ın nükleer programına şiddetle karşı çıkan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 2023 yılında İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek için “inandırıcı bir askeri tehditle” karşı karşıya kalması çağrısında bulunmuş İran’da özellikle Gazze savaşının ardından hava savunma gücünü artırmak için adımlar atmaya başlamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close