İran yeni hipersonik füzesi Fettah-2'yi tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran yeni hipersonik füzesi Fettah-2’yi tanıttı

Abone Ol 

İran Devrim Muhafızları, dün başkent Tahran’da dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in de katıldığı törenle son teknoloji hipersonik füzesini tanıttı.

İran medyasında yer alan haberlerde Fattah-2 tipi füzenin, hipersonik başlık taşıma kapasitesine sahip olduğu ifade edildi.

İran’ın yeni füzesi, Aşura Hava Uzay Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi’nde İslam Cumhuriyeti’nin uzay teknolojisi alanında attığı adımların gösterildiği bir sergide tanıtıldı.

IRNA haber ajansı İran’ın hipersonik hareket teknolojisini kullanan dünyadaki 4. ülke olduğunu öne sürdü.

Genellikle balistik füzelere takılan hipersonik başlıklar, füzenin hipersonik hız olarak tarif edilen saatte 6 bin 400 kilometrenin üzerinde bir hızla ilerlemesini ve manevra yapabilmesini sağlıyor.

Bu füzelerin yönü fırlatmadan sonra da belirgin bir şekilde değiştirilebildiği için, hava savunma sistemleri tarafından tespit edilmeleri de zorlaşıyor.

İran medyası yeni Fetah-2 füzesinin teknik özellikleriyle çok az detay yayınladığı için füzenin kapasitesiyle ilgili bilinenler kısıtlı. Ancak Tahran yönetimi henüz 6 ay önce bir önceki nesil Fettah füzesini tanıtmış ve füzenin ses hızından 13-15 kat daha hızlı hareket ettiğini ve 1400 kilometre menzile sahip olduğunu iddia etmişti.

Devrim Muhafızları Hava Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade o dönem yaptığı açıklamada füzenin menzilinin 2 bin kilometreye kadar artırılabildiğini öne sürmüştü.

Bu menzil İran’ın, İsrail topraklarına ulaşabilmesi anlamına geliyor.

İran dışında ABD, Çin ve Rusya’nın envanterinde de hipersonik füzeler bulunuyor.

Rusya, Sarmat tipi kıtalararası balistik füzelere takılabilen Avangard isimli hipersonik füze başlığını kullanıyor. Moskova’nın açıkladığı detaylara göre bu füze saatte 24-33 bin kilometre hıza kadar ulaşabiliyor.

Çin ordusunun 2019’da kullanmaya başladığı DF-ZF hipersonik füzesiyse saatte 12 bin 260 km hıza ulaşabiliyor ve nükleer silah taşıyabiliyor.

ABD’nin eylülde hizmete soktuğu Dark Eagle uzun menzilli hipersonik füzelerininse yıl sonuna kadar yapılacak destlerin ardından operasyonel hale gelmesi bekleniyor.

Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close