İran, Umman Körfezi'nde Deniz Füzesi Tatbikatlarına Başladı - M5 Dergi
DünyaÖne ÇıkanSavunma Haberleri

İran, Umman Körfezi’nde Deniz Füzesi Tatbikatlarına Başladı

Abone Ol 

İran Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı, İran Donanması’nın Kızıldeniz’deki devriyelerine yeniden başlayacağını açıkladı.

Al-Monitör’de yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

İran, Amerika Birleşik Devletleri ile yeniden başlayan gerginliklerin ortasında Umman Körfezi’nin güneydoğu sahilinde yeni bir deniz füzesi tatbikatı başlattı. İran devlet medyası, tatbikatın karadan yüzeye füzelerin ateşlenmesini ve denizaltılar ve insansız hava araçlarını içereceğini açıkladı.

Tuğamiral Ali Kavian, tatbikatın İran donanmasının olası tehditlere “zamanında ve etkili bir şekilde tepki verme” yeteneğini değerlendirmek için yapıldığını söyledi.

Devlet medyası, yeni görevlendirilen iki savaş gemisinin tatbikatlara katılacağını açıkladı: Bu iki savaş gemisi eski bir petrol tankeri olan ve deniz üssüne dönüştürülen Makran ve füze yüklü bir fırkateyn olan Zereh.

İran ordusu, Makran’ın birden fazla helikopter taşıyabileceğini ve yakıt kapasitesine göre denizde 1.000 güne kadar kalabileceğini söyledi. Donanma ayrıca bu gemilerle bölgedeki İran ticaret gemileri korumak için Kızıldeniz’de devriye devam görevi yürütecek.

Tatbikatlar, İran’ı ile ABD arasında artan gerilimin tam ortasında gerçekleşti.

İran, son yıllarda konvansiyonel balistik füze programını hızla geliştirdi ve bu durum Arap Yarımadası’ndaki ABD ortakları ve İsrail için potansiyel bir tehdit olarak görülmeye başlandı.

Ayrıca İran devlet televizyonu geçtiğimiz günlerde İslam Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Hassan Salami’nin Basra Körfezi yakınlarındaki yeni bir yeraltı füze üssünden olduğu iddia edilen görüntüleri de yayınladı.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close