İran ordusundan drone tatbikatı : Keşif ve saldırı senaryoları gerçekleştirildi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran ordusundan drone tatbikatı : Keşif ve saldırı senaryoları gerçekleştirildi

Abone Ol 

İran ordusu, Arap Körfezi kıyıları ve Umman Körfezi de dahil olmak üzere olası savaş durumlarında insansız hava araçlarının kullanımı konusunda eğitim vermek amacıyla deniz ve kara manevralarına başladı. İran, bu hamleyle nükleer anlaşma takvimine göre sona ermesi planlanan yaptırımları sürdürmeye hazırlanan Batılı güçlere meydan okuyor.

Hükümete yakın Mehr haber ajansının aktardığına göre tatbikatların sözcülüğünü yapan Ali Rıza Şeyh’e göre ortak manevralar, ordu güçleri ve Devrim Muhafızları’na bağlı paralel birliklerin operasyonlarını koordine eden Silahlı Kurmay Harekat Odası’nın denetiminde iki gün sürecek.

Şeyh, silahlı kuvvetlerin düşmandan gelebileceği varsayılan tehditlere karşı hazır olup olmadığını değerlendirmek amacıyla tatbikatların yalnızca insansız hava araçlarıyla sınırlı olduğunu söyledi. İranlı yetkili, bunların muharebe operasyonlarının simülasyonu nedeniyle karmaşık tatbikatlar olduğuna dikkati çekerken, saldırı ve intihar dronelarının kullanıldığını belirtti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre İran Ordusu Genel Koordinatörü Amiral Habib Sayyari de yıllık tatbikatların İran kuvvetlerinin yakın zamanda Savunma Bakanlığı ve İran Devrim Muhafızları fabrikalarından temin ettiği çeşitli türlerde 200 İHA’yı kapsadığını kaydetti.

İran medyasında yer alan haberlere göre Sayyari, ortak tatbikatların stratejik elektronik harp biriminin yanı sıra deniz, hava ve kara kuvvetleri birimlerini de kapsayacağını belirtti. Ayrıca tatbikatların ilk saatlerinde keşif uçağının sınır gözetleme operasyonları gerçekleştirmeyi, eğitim hedeflerini belirlemeyi ve genel eğitim alanından fotoğraf çekmeyi başardığını dile getirdi.

Diğer yandan İran ordusunun kara birimi komutanı Kioumars Heydari açıklamasında, “İç uzmanlar tarafından üretilen uçakların değerlendirilmesi ve görev türüne göre dronların nasıl kullanılacağı, bu eğitimin ana hedefleri arasında yer alıyor” ifadesini kullandı.

Devrim Muhafızları’na bağlı Tesnim Haber Ajansı’na göre Heydari, deniz kuvvetleri birimlerinin bu tatbikatları yedi sınır ilinde yürüttüğüne dikkat çekti.

İran ordusu, insansız hava araçlarını izlemek için yeni bir mobil radar sisteminin hizmete girdiğini duyurdu. Tesnim, ordu eğitiminin temel aşamasında Keman 19 insansız hava aracının operasyonel kabiliyetinin gösterildiğini aktardı. Söz konusu uçak, elektronik harp operasyonlarında ve radar sistemlerini karıştırmak için kullanılıyor. Ordu güçleri ayrıca, aynı amaçla Ababil 4 insansız hava araçlarını da kullanıyor.

İran ordusu, balistik ve seyir füzeleri de dahil olmak üzere insansız hava araçlarını ve füze sistemlerini satın almadan önce, birkaç yıl öncesine kadar modern ekipman eksikliğinden mustaripti. İran ordusu geçen yıl mayıs ayında insansız hava aracı ekipmanlarını modernize etmek için bir değişiklik yaptığını duyurdu.

İran ordusu geçen ayın sonunda, İran- Irak savaşının yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen ortak askeri geçit töreninde insansız hava araçlarının bir kısmını sergiledi. Geçen nisan ayında da Savunma Bakanlığı fabrikalarından iki yüz adet insansız hava aracı temin ettiğini açıklamıştı.

Tatbikatlar, nükleer anlaşmada yer alan ve İran’ın insansız hava aracı ve balistik füze üretme programına yönelik kısıtlama ve yaptırımların sona ermesinin planlandığı ‘gün batımı maddesinden’ iki hafta önce gerçekleşti.

Nükleer anlaşmaya katılan üç Avrupalı ​​güç (Fransa, Almanya ve İngiltere), İran’ın nükleer anlaşmaya uymaması nedeniyle yaptırımları sürdürmeye kararlı olduğunu açıkladı. ABD’nin tutumu, henüz net olmasa da son haftalarda ABD, İran’ın insansız hava aracı programına yaptırımlar uyguladı.

İran, Rusya’ya Ukrayna’ya karşı savaşında kullanılan savaş ve intihar uçaklarını sağladığı için Batı’nın eleştirilerine yol açtı.

Washington nükleer anlaşmaya dönmeyi planlamıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, geçen pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında Devrim Muhafızları’nın yörüngeye füze fırlatmasının ‘İran balistik füzeleriyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal ettiğini’ söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani iseTahran’ın nükleer anlaşma müzakerelerine geri dönmeye hazır olduğunu belirtirken “Diplomatik süreç de mesaj alışverişi de açık. Bu süreç devam ediyor” dedi. Tahran’ın Umman Sultanı Heysem bin Tarık’ın girişiminden dolayı memnuniyetini yineleyen Kenani, ancak ABD ile doğrudan müzakerelere kapıyı kapattı.

Miller ise İranlı mevkidaşının açıklamalarına şu yanıtı verdi:

“İran’ın nükleer programını kısıtlamak için diplomasiye kararlıyız. Ancak önemli olduğuna inandığımız gerginliğin azaltılmasına yönelik adımları henüz attıklarını görmüyoruz. Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na dönüş için İran’dan çok uzak olduğumuza inanıyorum. Son birkaç haftadır Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) müfettişlerini reddettikleri göz önüne alındığında, politikamız değişmedi.”

Miller’a, ülkesinin Antarktika’da üs kurmak istediğini açıklayan İran ordusundaki deniz birliğinin komutanı Şamram Irani’nin ifadeleri de soruldu. İrani, “Antarktika, balistik füzelerin kontrolü için en iyi yer” açıklamasını yapmıştı.

Miller ise bölgenin barışçıl keşifler ve bilimsel araştırmalar için ‘bir cennet olarak kalması gerektiğini’ söylerken, Washington’ın Antarktika’da askeri üs kurulmasını yasaklayan 1959 anlaşmasına bağlı olduğuna dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında “Her ne kadar İran anlaşmaya taraf olmasa da, ister İran ister başka bir taraf tarafından olsun Antarktika’yı askerileştirmeye yönelik her türlü çabaya kategorik olarak karşıyız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close