"İran nükleer bomba üretmek ve İsrail'e saldırmak için tüm yeteneklere sahip" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

“İran nükleer bomba üretmek ve İsrail’e saldırmak için tüm yeteneklere sahip”

Abone Ol 

Al Jazeera yayın kuruluşuna demeç veren İranlı üst düzey bir yetkili, İran’ın nükleer bir silah inşa etmek için gerekli teknik kapasiteye sahip olduğunu ancak henüz böyle bir karar almadığını açıkladı.

İran’ın üst düzey yönetimi ile yakın ilişkiler yürüten ve İran yönetimi için faaliyet gösteren danışma kuruluna başkanlık eden Kamal Harrazi, İran’ın “nükleer bomba inşa edecek teknik yeteneğe sahip” olduğunu açıkladı.

Açıklama, ABD Başkanı Joe Biden’in Orta Doğu’yu ziyaret etmesi ve İsrail ile İran’ın nükleer silah edinmesini engelleme sözü veren bir güvenlik anlaşması imzalamasının ardından geldi.

Kamal Harrazi yaptığı açıklamada; “Ancak Tahran henüz atom bombası yapma kararı almadı” ifadelerini kullandı. 

Tahran ile dünya güçleri arasındaki 2015 yılında başlayan nükleer anlaşmanın yeniden canlandırma müzakereleri uzun süredir durmuş durumda.

İran’ın eski bir dışişleri bakanlarından Kharrazi ise El Cezire’ye yaptığı açıklamada;  “Hassas İran tesisleri hedef alınırsa, İran İsrail’in derinliklerine kadar saldırabilmek için, uzun zamandır kapsamlı tatbikatlar gerçekleştirdi.” ifadelerini kullandı.

İsrail ve ABD tarafından bu hafta imzalanan yeni güvenlik anlaşmasında, ABD’nin İsrail’e, “İran’ın nükleer silah edinmesine asla izin vermeme” taahhüdü veriliyor ve ABD’nin “bu sonucu sağlamak için ulusal gücünün tüm unsurlarını kullanmaya hazır olduğu” belirtiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close