İran, havadan havaya füze ile donatılmış uzun menzilli SİHA'sını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran, havadan havaya füze ile donatılmış uzun menzilli SİHA’sını tanıttı

Abone Ol 

İran, yerli üretim bir havadan havaya füzeyle donatılmış yeni insansız hava aracını test ettiğini duyurdu.

İrande Devlet medyası Tasnim’in İran Ordusu Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Alireza Sabahifard’a dayandırdığı haberine göre, ısı güdümlü AD-08 füzesi Majid karadan havaya füzesinin modifiye edilmiş bir versiyonu yeni insansız hava aracına entegre edildi.

Tasmim tarafından verilen bilgilere göre İranlı geliştiriciler, füzeyi İHA’ya uygun şekilde modifiye etmek için bir buçuk yıl süren bir araştırma ve test srüeci geçirdi.

Füze insansız hava araçları, savaş uçakları ve helikopterler gibi hava hedeflerini sekiz ila 16 kilometre menzilde vurabiliyor ve pasif kızılötesi güdüm sistemi sayesinde radar yardımı olmadan hedefe kilitlenebiliyor.

Karrar Drone

Tahran, jet motorlu insansız hava aracını on yılı aşkın bir süre önce hava hedeflerine yönelik bir önleme aracı olarak geliştirdi.

İnsansız hava aracı 1,000 kilometreden fazla uçabiliyor ve 47,000 feet’ten fazla servis tavanına sahip. S/İHA ayrıca iki adet 115 kilogramlık bomba ya da 227 kilogramlık hassas güdümlü mühimmat ile silahlandırılmıştır.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close