İran Donanması fütüristik korveti "Ebu Mehdi"yi hizmete aldığını duyurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran Donanması fütüristik korveti “Ebu Mehdi”yi hizmete aldığını duyurdu

Abone Ol 

İran İslam Devrimi Muhafızları Ordusu “Ebu Mehdi” adı verilen son teknoloji bir füze korvetini teslim aldığını duyurdu.

Donanma filosuna yeni katılan korvet, İran’ın güneyindeki liman kenti Bandar Abbas’ta düzenlenen ve Devrim Muhafızları Genel Komutanı Hüseyin Selami ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Alirıza Tangsiri’nin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin katıldığı bir törenle tanıtıldı.

Adını 2020 yılında ABD’nin insansız hava aracı saldırısında İranlı Korgeneral Kasım Süleymani ile birlikte öldürülen Iraklı komutan Ebu Mehdi el-Mühendis’den alan korvet, yenilikçi bir katamaran tasarımına sahip.

Tasnim News tarafından verillen bilgilere göre; ağırlığı 2.100 tonu aşan ve 27 metre genişliğiyle 64 metre uzunluğa sahip olan “Ebu Mehdi”, yerel uzmanlar ve teknisyenler tarafından üretildi.

Gelişmiş özellikleri arasında 3 boyutlu faz dizili radar, denizden denize ve denizden havaya füzelerden oluşan bir cephanelik ve elektronik savaş için özel olarak tasarlanmış son teknoloji iletişim sistemleri bulunmaktadır.

“Ebu Mehdi “yi inceleyen analistler, korvetin kıç tarafına yerleştirilmiş ve C802 ailesi gemisavar füzeleri barındırdığı tahmin edilen altı kutu fırlatıcı da dahil olmak üzere çeşitli silah sistemleri tespit ettiler.

Ayrıca korvette 30mm ve 20mm toplar ve hafif torpidolar da bulunuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close