Irak'ta gerilim tırmanıyor: Gece boyu çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralı! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Irak’ta gerilim tırmanıyor: Gece boyu çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralı!

Abone Ol 

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlısı bir grup, korunaklı Yeşil Bölge’de bulunan Hükümet Sarayı’nı bastı. Yaşanan olay sonrası güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 8 kişinin öldüğü, 100’ü aşkın eylemcinin yaralandığı belirtildi.

Sadr Hareketi’ne bağlı haber kaynaklarının paylaştığı bilgilere göre, bugünkü olaylarda askerlerin açtığı ateş sonucu 8 kişinin öldüğü, 100’ün üzerinde kişinin de yaralandığı aktarıldı.

Yaralılardan bazılarının hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı kaydedildi.

Irak resmi makamlarından ise konuya ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

MUKTEDA SADR SİYASETTEN ÇEKİLDİĞİNİ AÇIKLADI

Irak’ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla siyasetten çekildiğini açıkladı.

Sadr Grubu’na ait Türbe-i Şerif ile müze dışındaki tüm kurumları kapatmaya karar verdiğini belirten Sadr, “Kutsal Türbe, müze ve şerefli Sadr ailesi mirası dışındaki tüm kurumların kapatıldığını ilan ediyorum. Ölürsem veya öldürülürsem sizden Fatiha ve dualar diliyorum” ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Bu karardan kısa süre sonra Mukteda es-Sadr yanlıları, Bağdat sokaklarına döküldüler ve başkentteki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdiler. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı basan Sadr destekçilerinin sarayın bahçesinde bulunan havuza girdikleri görüldü. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı ise bugün saat 15.30’dan sonra gerilimin tırmandığı başkent Bağdat’ta sokağa çıkma yasağının başlayacağını duyurdu.

BÖLGEYE HAVAN TOPU DÜŞTÜ

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr destekçilerinin Bağdat’taki Yeşil Bölge’yi basması sonrası çatışmalar sürerken, bölgeye havan topu düştüğü bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, silah seslerinin sürdüğü Yeşil Bölge’ye havan topu düştü.

Havan topu saldırısının kaynağı henüz açıklanmadı.

Birleşmiş Milletler (BM) Irak Misyon Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, taraflara silahlı çatışma ve şiddetten uzak durması çağrısı yapıldı.

Yeşil Bölge’yi basan Sadr yanlılarıyla hükümet güçleri ve Haşdi Şabi milisleri arasında yer yer silahlı çatışmalar yaşanıyor.

Sadr yanlısı kişiler, liderlerinin siyasetten çekilme kararı sonrası Yeşil Bölge’deki hükümet ve cumhurbaşkanlığı sarayını basmıştı.

Sadr’a yakın kişilere müdahalede bulunan askerlerin açtığı ateş sonucu 8 kişinin öldüğü, 100’ün üzerinde kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

Mukteda es-Sadr, silahlı çatışmalar durana kadar açlık grevine başlama kararı almıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANI HÜSEYİN: IRAK VE İRAN’IN GÜVENLİĞİ İÇ İÇEDİR

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, İran ziyareti kapsamında İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan’la görüştü.

İki ülke ilişkileri ve bölgedeki gelişmelerin alındığı görüşmede Hüseyin, “Irak ve İran’ın güvenliği iç içedir. Irak, topraklarından İran’a yönelik bir tehdide izin vermeyecektir.” dedi.

Hüseyin, güvenlik alanlarında iş birliğini vurguladığı konuşmasında, iki ülke arasında açılacak konsoloslukların (Musul-İsfahan) önemi ve Erbain ziyareti için ülkelerine gelen İranlıların durumunu değerlendirdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emri Abdullahiyan konuşmasında, iki ülke arasındaki çeşitli iş birliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, iş birliği çerçevesinde mevcut kapasitelerin kullanılması ve sınır geçişlerinde ticaret alışverişlerinin kolaylaştırılması konularına değindi.

Abdullahiyan, Irak’ta istikrarın, barışın, ulusal birliğin korunmasının ve yasal kurumlara saygının önemine değinerek, sorunların çözümü konusunda yasal süreç çerçevesinde Irak hükümetinin korunmasının önemini vurguladı.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin’in Tahran ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close