Institute for the Study of War (Rapor): "Rusya 'en kötü durum senaryosu' ile yeni bir saldırıya hazırlanıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Institute for the Study of War (Rapor): “Rusya ‘en kötü durum senaryosu’ ile yeni bir saldırıya hazırlanıyor”

Abone Ol 

Uluslararası Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW) yayımladığı raporla, savaşın birinci yıldönümü yaklaşırken Rusya’nın kuzey Ukrayna’da yeni bir işgal başlatmaya hazırlandığını ortaya koydu.

Uluslararası Savaş Araştırmaları Enstitüsü yayımladığı raporda, Moskova’nın Minsk’te çeşitli kuvvetler oluşturmaya yönelik devam eden çabalarına dikkat çekti.

“En kötü durum senaryosu” olarak tanımlanan potansiyel saldırının, komşu Belarus’tan başlatılacağı bildiriliyor.

Raporda, “Moskova, Ekim 2022’den bu yana, yeni bir plan üzerinde çalışıyor. Rusya, Kiev’i de hedef alacak olan yeni bir harekatla, Ukrayna’nın işgali için koşullar belirliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Şubat ayından bu yana Rusya, Ukrayna’nın Batı silahlarıyla desteklenen güçlü karşı saldırıları nedeniyle büyük kayıplar verdi.

Raporda; savaş sırasında en az 63.000 Rus askerinin öldürüldüğü ve binlerce silah ve teçhizatın imha edildiği belirtiliyor.

Raporda ayrıca; Belarus’daki askeri yığınağın ikinci bir olası eylem planı için de hazırlanmış olabileceği belirtildi. 

İkinci senaryoya göre; Moskova daha fazla toprak ele geçirmek için Belarus’tan Kiev’e yönelik büyük bir işgal harekatı başlatarak, Ukrayna güçlerini kilit bölgelerden uzaklaştırmak için bir “oyalama taktiği” hayata geçirecek.

Şimdiye kadar Rusya, Ukrayna’da dört bölgeyi ilhak etti : Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporizhzhia.

Ancak Rusya hiçbir bölgeyi tam olarak kontrol etmiyor. Kasım ayında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu , Moskova birliklerine Ukrayna güçlerinin haftalardır ilerlediği  Herson şehrinden çekilme emri vermişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close