"İngiltere'nin Nükleer Denizaltıları Onlarca Ülkeyi Yok Edebilir" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

“İngiltere’nin Nükleer Denizaltıları Onlarca Ülkeyi Yok Edebilir”

Abone Ol 

Birleşik Krallık, en büyük ülkeleri bile yok etme kabiliyetine sahip dört balistik füze denizaltı filosuna sahip.

Daily Beast’de yer alan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Birleşik Krallık, en büyük ülkeleri bile tahrip etme kabiliyetine sahip dört balistik füze denizaltı filosuna sahiptir. Bu filo Birleşik Krallık’ın füze denizaltı kuvveti olarak olası bir nükleer saldırıya karşı caydırıcılık sağlamaktadır.

Birleşik Krallık’ın 1960’ların başındaki nükleer gücü, “V-Force” stratejik bombardıman uçaklarına dayanıyordu: Avro Vulcan, Handley Page Victor ve Vickers Valiant. Bu nükleer güç ise zamanla gelişti ve rakipleri için büyük bir caydırıcı güç halinegeldi.

İngiliz denizaltı mürettebatının, Sürekli Denizde Engelleme (CASD) olarak bilinen bir program kapsamında en az bir denizaltısı her zaman devriye geziyor. Kraliyet Donanması’na göre CASD, devriye gezen denizaltı olmadan son kırk sekiz yılda tek bir günü bile geçirmedi

Kraliyet Donanması, her biri 17.200 ton ağırlığında dört Dretnot sınıfı denizaltısı daha inşaa etmeye hazırlanıyor. “Korkusuz” olarak adlandırılan yeni denizaltıların 2030’larda hizmete girmesi ve otuz yıllık bir yaşam döngüsüne sahip olması bekleniyor. Bakanlık, yeni denizaltıların 12 milyar dolarlık acil durum bütçesi ile tahmini 39 milyar dolara mal olmasını bekliyor. Bu denizaltılar 2060’lara hatta muhtemelen daha sonrasına kadar İngiltere adına güçlü ve stratejik bir caydırıcılık sağlayacak.

Kraliyet Donanması’na göre ABD’nin stratejik caydırıcı gücü kadar güçlü olmasa da, bu nükleer silahlar herhangi bir sürpriz saldırı başlatmasını engellemek için fazlasıyla yeterli.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close