İngiltere yeni geliştirilen drone sürüsünün savaşa hazır olduğunu açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere yeni geliştirilen drone sürüsünün savaşa hazır olduğunu açıkladı

Abone Ol 

Birleşik Krallık Askeri Genelkurmay Başkanı Sir Mike Wigston, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) yeni geliştirilen drone sürülerinin “düşmanın hava savunmasını şaşırtmak ve bunaltmak için muazzam bir operasyonel potansiyel” gösterdiğini belirtti.

Birleşik Krallık Askeri Genelkurmay Başkanı Sir Mike Wigston değerlendirmesinde, RAF’ın beş farklı insansız hava aracının farklı yük, platform ve kontrol sistemleriyle 13 farklı testten geçtiğini ve üç yıllık testler sonucunda savaşa hazır hale getirildiğini belirtti.

Wigston yaptığı açıklamada; “Çalışma zorlu oldu, ancak Mosquito programımızdan dijital tasarım ve yeni üretim teknikleri konusunda çok şey öğrendik ve hazır hale getirdik.” ifadelerini kullandı.

Verilen bilgilere göre söz konusu dronelar; sekiz saate kadar havada kalabiliyor ve gözetleme yaparak birbirlerine ve yer kontrol istasyonuna bilgi aktarabiliyor.

Sürüyü kontrol eden operatör, her bir drone’a ayrı ayrı bakmalarını sağlayan bir sanal gerçeklik arayüzü kullanacak. Böylece çevrenin daha kapsamlı bir sanal görüntüsü elde edilebiliyor.

Ayrıca ekip, operatörlerin sürüye sesli komutlar vermesini sağlayan bir konuşma arayüzü de geliştirdi. Bu da operatörün daha hızlı hareket etmesini sağlayacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close