İngiltere, Wolfhound zırhlı araçlarına lazer silahları entegrasyonuna başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Wolfhound zırhlı araçlarına lazer silahları entegrasyonuna başlıyor

Abone Ol 

İngiltere merkezli savunma sanayi kuruluşu Raytheon UK, Wolfhound zırhlı araçlarına 15 kilovatlık lazer silahları entegre etmeye başlayacağını duyurdu.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre; önümüzdeki ay başlaması planlanan entegrasyon, şirket tarafından sistemin savaş alanında nasıl kullanılabileceğinin anlaşılmasında “önemli bir ilerleme” olarak tanımlanıyor.

Raytheon İngiltere Genel Müdürü Julie Finlayson-Odell’e göre yüksek enerjili lazerin test edilmesi, ülkenin bu silahı İngiliz ordusunun diğer unsurlarıyla birlikte nasıl güvenli ve etkin bir şekilde kullanabileceğini değerlendirmesine de yardımcı olacak.

Julie Finlayson-Odell yaptığı açıklamada; “Bu dönüştürücü teknolojinin gelişi, insansız hava araçlarından daha karmaşık füze sistemlerine kadar çeşitli tehditleri ele almak için yönlendirilmiş enerjiyi kullanma konusunda önemli bir kilometre taşıdır” ifadelerini kullandı.

Lazer halihazırda aşırı sıcak, soğuk, yağmur, sulu kar ve kar gibi çeşitli hava koşulları altında çok sayıda saha testine tabi tutuldu.

Hedefler

İngiltere’nin ilk 15 kilovatlık lazer silahı, insansız hava araçlarını (İHA), alçaktan uçan helikopterleri ve diğer hava tehditlerini etkisiz hale getirmek üzere tasarlandı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre sistem; İngiltere Savunma Bakanlığı’nın zırhlı araçların ve diğer kara platformlarının ölümcüllüğünü arttırarak ülkenin hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmeyi amaçlayan bir programının bir parçası olarak hayata geçiriliyor.

Raytheon, teslimat gerçekleşmeden önce silahı canlı atış tatbikatlarına tabi tuttu ve bu testlerde düzinelerce drone hedefini başarıyla imha etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close