İngiltere, Ukrayna'ya topçu mühimmatı tedarik etmeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Ukrayna’ya topçu mühimmatı tedarik etmeye hazırlanıyor

Abone Ol 

İngiltere, Ukrayna’nın acilen ihtiyaç duyduğu topçu mühimmatını tedarik etmek ve tedarik zincirlerini canlandırmak için 245 milyon sterlinlik yeni bir bütçe ayırdığını açıkladı.

İngiliz Hükümeti tarafından yapılan basın açıklamasına göre İngiltere, Ukrayna’nın topçu mühimmat rezervlerini arttırmak üzere acilen ihtiyaç duyulan topçu mühimmatının üretilmesi için tedarik zincirlerinin tedarik edilmesi ve canlandırılması amacıyla önümüzdeki yıl boyunca yaklaşık çeyrek milyar sterlin harcayacak.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre İngiltere; Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden bu yana on yıldır Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne uluslararası destek sağlıyor.

İngiltere, 2015 yılından bu yana 60,000’den fazla Ukrayna’ya asker eğitim verdi ve 2022 yılından bu yana yaklaşık 12 milyar sterlin ekonomik, insani ve askeri yardımda bulundu.

İngiltere Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, 200 Brimstone tanksavar füzesinin daha Ukrayna’ya teslim edildiğini teyit ederek Ukrayna’ya sağlanan toplam Brimstone sayısını 1.300’ün üzerine çıkardığını açıklamıştı.

İngiltere ayrıca Ukrayna’ya, Challenger 2 tankları ile Storm Shadow ile uzun menzilli hassas saldırı füzeleri sağlayacağını duyuran ilk ülke olmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close