İngiltere, Ukrayna'ya 600 milyon dolarlık askeri yardım paketi gönderdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık askeri yardım paketi gönderdi

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya yaklaşık 626 milyon dolar değerinde bir askeri yardım paketinin aktarıldığını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın X sosyal ağındaki paylaşılan açıklamada; “Birleşik Krallık Ukrayna’ya bugüne kadarki en büyük askeri yardım paketinin transferini tamamladı.” ifadeleri kullanıldı.”

Nisan ayı sonunda Polonya’ya yaptığı bir ziyaret sırasında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ilgili askeri yardım paketinin gönderileceğini açıklamıştı.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps da o dönemde yaptığı açıklamada “bu rekor askeri yardım paketi Başkan Zelenskiy ve cesur ulusuna Putin’i devirmek ve Avrupa’da barış ve istikrarı yeniden tesis etmek için ihtiyaç duydukları araçlardan daha fazlasını verecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna’ya bu yardım kapsamında gönderilen 400 araç içinde 160 Husky zırhlı personel taşıyıcı, 78 amfibi, 60 deniz taarruz ve savunma aracı bulunuyor. Gönderilen 1600 askeri teçhizatın arasında ise uzun menzilli Storm Shadow füzeleri yer alıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close