İngiltere savunma harcamalarını artırmaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere savunma harcamalarını artırmaya hazırlanıyor

Abone Ol 

İngiliz Başbakan Rishi Sunak, İngiltere’nin 2030 yılına kadar GSYİH’nin yüzde 2.5’ini savunmaya harcayacağını açıkladı.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre İngiltere, savunma harcamalarını arttırma çabalarının bir parçası olarak, İngiliz savunma sanayii de kritik ekipmanların üretim hızını arttırmak için yatırım yapacak.

İngiliz Başbakan Rishi Sunak gazetecilere verdiği demeçte; “Birinci önceliğimiz insanları güvende tutmak ve dünya, on yıllardır olmadığı kadar daha az güvenli bir hale geldi. Savunmamızı güçlendirmek konusunda adım atıyoruz. Çünkü durum bunu gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

NATO raporları, 2023 yılı için İngiltere’nin savunma harcamalarının GSYH’sinin (%2.07’si olduğunu tahmin ediyor. Diğer yandan İngiltere, 2022/23 mali yılında savunmaya 52,8 milyar sterlin harcadı.

İngiliz Başbakan Rishi Sunak ayrıca; “Soğuk savaşın sona ermesinden bu yana en tehlikeli olan bir dünyada rehavete kapılamayız. Düşmanlarımız aynı hizaya geldikçe, ülkemizi, çıkarlarımızı ve değerlerimizi savunmak için daha fazlasını yapmalıyız. Bugün hem Avrupa güvenliği için bir dönüm noktası hem de İngiltere’nin savunmasında bir dönüm noktasıdır.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close