İngiltere Savunma Bakanlığı: "İngiltere NATO'ya uçak gemisi, daha fazla asker ve teçhizat sağlayacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere Savunma Bakanlığı: “İngiltere NATO’ya uçak gemisi, daha fazla asker ve teçhizat sağlayacak”

Abone Ol 

İngiltere, Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde Rusya’nın eylemlerine yanıt olarak NATO’ya katkısını artacağını duyurdu.

Savunma Bakanı Ben Wallace NATO Zirvesi’nde yaptığı açıklamada; “Gücümüzün ve güvenliğimizin önemi konusunda her zaman net olduk ve NATO bunun merkezinde yer alıyor. Yeni Kuvvet Modeli bünyesinde Estonya’daki varlığımızı artıracağız. İttifak’ın hızla yanıt verebilmesini sağlayarak, önümüzdeki yıllarda Avrupa genelinde istikrarın belirlenmesine yardımcı olacağız.” açıklamasında bulundu.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan bültende ise Savunma Bakanı Wallece’in açıklamalarının ayrıntıları açıklandı. Açıklamada;

“RAF Typhoon ve F-35B Lightning savaş uçakları, Queen Elizabeth Sınıfı uçak gemileri dahil Kraliyet Donanması gemileri ve tugay büyüklüğündeki kara kuvvetlerinin tümü, Yeni Kuvvet Modelinin bir parçası olarak NATO’nun Avrupa Müttefik Yüksek Komutanlığı’nın (SACEUR) kullanımına sunulacak.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca İngiltere’nin Estonya’yı eğitim ve lojistik, tümen düzeyindeki ilk karargahının geliştirilmesi gibi yeni mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi için destekleneceği belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close