İngiltere: "Rusya, İHA'lar karşılığında İran'a gelişmiş askeri bileşenler verecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere: “Rusya, İHA’lar karşılığında İran’a gelişmiş askeri bileşenler verecek”

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin Rusya’yı İran’a gelişmiş askeri bileşenleri yüzlerce insansız hava aracı karşılığında vermeyi planlamakla suçladığını söyledi ve Batı’yı ticareti ifşa etmek için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

İngiltere Savunma Bakanı Wallace, Rusya-Ukrayna ihtilafıyla ilgili olarak parlamentoya yaptığı açıklamada, “İran, Rusya’nın en büyük askeri destekçilerinden biri haline geldi” açıklamasında bulundu.

 Wallace yaptığı açıklamada; “Rusya, 300’den fazla kamikaze insansız hava aracı tedarik etmesine karşılık, şimdi İran’a gelişmiş askeri bileşenler sağlamayı planlıyor ve hem Orta Doğu hem de uluslararası güvenliği baltalıyor. Bu anlaşmayı ifşa etmeliyiz.” ifadelerini kullandı. 

Wallace, Rusya’nın İran’a vermek istediğini söylediği askeri bileşenlerin türü hakkında ayrıntı vermedi.

İran, Rusya’ya insansız hava aracı gönderdiğini kabul etti. Ancak İran bunların Moskova’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden önce gönderildiğini iddia etti. 

 Rusya, Ukrayna’ya düzinelerce “kamikaze” insansız hava aracıyla saldırdı ve Ukrayna başkentine düzenlediği üç hava saldırısında Kiev ve çevresindeki kritik altyapıları vurdu.

İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği, İran insansız hava araçlarının Rusya’ya tedarikinde yer aldığına inanılan İran askeri figürlerine ve savunma üreticilerine yaptırım uyguladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close