İngiltere merkezli RBSL şirketi, Boxer zırhlı araçları için havan sistemi geliştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere merkezli RBSL şirketi, Boxer zırhlı araçları için havan sistemi geliştiriyor

Abone Ol 

 İngiltere merkezli RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) şirketi tarafından 22 Eylül 2022’de yayınlanan bilgilere göre bir Boxer 8×8 zırhlı araçtan havan sistemini başarılı bir şekilde entegre etme ve ateşleme kabiliyetini gösterdi. Bu ateşleme gösterisi Salisbury Ovası’nda gerçekleşti ve bir Boxer’dan ilk kez bir havan topu ateşlendi.

Entegre sistem Boxer aracını, tam otomatik nişan alma kabiliyeti olan Havan Görev Modülünü ve Rheinmetall Norveç tarafından geliştirilen Havan Silah Sistemini içeriyor. Bu vesileyle, BOXER’ın şu anda İngiliz Ordusu ve dünyadaki birçok müttefiki tarafından kullanılan 81 mm havan topu gibi silahları kullanabilecek. Bu denemede 81 mm’lik havan mermisi ateşlenmediyse de, sistem operasyon gereksinimlerinin gerektirdiği şekilde kalibre silahlardan herhangi birinin kullanılmasına izin verir.

Genel sistem tasarımı ve entegrasyonu, Telford’daki şirket merkezinde bulunan RBSL mühendisleri tarafından gerçekleştirildi ve bu yeteneğin hızlı üretimi, bir dizi endüstri ortağıyla yakın işbirliği içinde çalışarak mümkün oldu. Görev modülünün üretimi, devam eden Mekanize Piyade Aracı sözleşmesi kapsamında halihazırda İngiliz Ordusu’nun hizmetinde olan bu BOXER varyantlarının seri üretimine hazırlanan üreticiler tarafından Telford’da gerçekleştirildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close