İngiltere İstihbaratı: "Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’nde savaş mevzileri kurdu" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

İngiltere İstihbaratı: “Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’nde savaş mevzileri kurdu”

Abone Ol 

İngiliz istihbarat uzmanları, Ukrayna’daki Rus işgal güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’nde savaş mevzileri kurduğunu bildirdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın bugün yaptığı günlük istihbarat güncellemesine göre, uydu görüntüleri, savaşın ilk günlerinden beri Rus güçlerinin kontrolünde olan santraldeki bazı reaktör binalarının çatılarına kum torbaları konularak, savunma pozisyonlarının oluşturulduğunu gösterdi.

Bakanlığın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verildi;

“Rusya, Mart 2022’den beri Zaporijya Nükleer Santrali’ni kontrol ediyor. Ancak bu, reaktör binalarının taktik savunma planlamasına entegre edildiğinin ilk göstergesi. Rusya bu mevzileri inşa etti, çünkü muhtemelen büyük bir Ukrayna saldırısı olasılığı konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor. Çatışma Zaporijya Nükleer Santrali’ni çevresinde gerçekleşirse, hareket büyük olasılıkla santralin güvenlik sistemlerine zarar verme olasılığını artırıyor. Ancak, piyade silahlarını içeren en makul senaryolar altında, reaktörlere doğrudan yıkıcı hasar verilmesi olası değil, çünkü yapılar çok iyi bir şekilde güçlendirildi.”

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana savaşın gidişatı hakkında günlük istihbarat bilgileri yayınlıyor.

Moskova ise, Londra’yı dezenformasyon kampanyası yürütmekle suçluyor.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close